> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Marie Terezie do Olomouce jezdila

vloženo: 30.05.2017           komentářů: 0

Marie Terezie do Olomouce jezdila ráda. Archivy vydávají další svědectví

Cesta pro radost neboli Lustraiss, tak se jmenovala cesta, při níž Marie Terezie navštívila v roce 1748 Olomouc. Pro jejího manžela Františka Štěpána Lotrinského to byla už druhá návštěva Olomouce, o tři roky dříve se zde totiž setkal s polským králem Augustem III. V roce 1754 pak Marie Terezie i s manželem dorazila do Olomouce znovu, protože ji zajímal stav olomoucké pevnosti a chtěla být přítomna vysvěcení Sloupu Nejsvětější Trojice.

Na speciální stránce, věnované olomouckých archiváliím, byly nyní zveřejněny velmi zajímavé dokumenty, které ilustrují průběh státních návštěv a jednání v Olomouci v průběhu 40. a 50 let 17. století. Čtenář se dozví, jak probíhalo diplomaticky důležité setkání manžela Marie Terezie Františka Lotrinského s polským králem, který chtěl habsburské panovnici pomoct v obranném boji proti agresivnímu pruskému králi, dočte se z dobových zápisníků i to, co která princezna snídala a jak bylo panstvo v Olomouci ubytováno či oblečeno. Další dokumenty i ilustrace ukazují inspekční návštěvu z roku 1748, kdy energická panovnice kontrolovala výstavbu bastionové pevnosti. Dozvídáme se, že při každé návštěvě města Marie Terezie zavítala k hrobu mučedníka Jana Sarkandera, který se nacházel u dnes již neexistujícího kostela Panny Marie na Předhradí, a další zajímavosti. Mezi dokumenty je i část libreta opery Ignáce Plumlovského, napsané přímo pro návštěvu Marie Terezie na Klášterním Hradisku.

S kladným vztahem Marie Terezie k Olomouci a s nynějším výročím 300 let od jejího narození souvisí i Tereziánské slavnosti při letošních Svátcích města Olomouce. Tereziánské slavnosti se konají v sobotu 3. června, v jejich rámci bude v Olomouci nejen Marie Terezie v podání herečky, ale i reálná potomkyně královny, arcivévodkyně Ulrika Habsbursko-Lotrinská. Ta přijede do Olomouce v pátek 2. června, navštíví radnici, Honí náměstí, zavítá například i na Hradisko, kde je dodnes dochovaná ložnice Marie Terezie. V sobotu může, stejně jako všichni návštěvníci slavností, vidět divadelní hru Střevíc Marie Terezie, koncert a barokní ohňostroj.

Novou kapitolu najdete na adrese https://archivy.olomouc.eu/archivy/21155

Archivní web zobrazuje v digitalizované podobě vzácné archiválie se vztahem k městu Olomouci. Na adrese https://archivy.olomouc.eu/uvod je v tuto chvíli už čtrnáct kapitol, věnovaných nejstarším listinám, například svolení krále Přemysla Otakara II. se stavbou radnice, i kuriozitám, jako byla třeba kauza vraha a gangstera Martina Leciána. U latinských a německých dokumentů jsou přepisy do českého jazyka. Badatel zde najde i odkazy na archivy, kde originály dokumentů jsou. Nejstarší dokumenty se týkají založení biskupství v roce 1063, nejmladší poválečných návštěv prezidenta Edvarda Beneše a ministra zahraničí Jana Masaryka.

autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

25.05.2018

Kytarista budil spící občany
S oznámením o muži, který hraje před restaurací na ulici Komenského na kytaru a ruší tak noční klid, se na Městskou policii Olomouc obrátil dnes před půl třetí ráno starší muž. Strážníci na místě kontaktovali čtyřicetiletého muže, který zde hrál na kytaru. Muž byl strážníky poučen, že tato noční doba není zrovna nejvhodnější na kytarové vystoupení a celá věc byla na místě vyřešena napomenutím.

25.05.2018

Týden plný nálezů
Od pondělka vyjížděli strážníci na šest oznámení do lokalit na ulicích Polská (ve dvou případech), Stupkova, Zeyerova, U Dětského domova a do Bezručových sadů. Celkem bylo na místech odebráno a následně uloženo k odborné likvidace celkem sedm kusů infekčního materiálů. V letošním roce Operační středisko Městské policie Olomouc přijalo celkem 115 oznámení, kdy bylo odebráno celkem 270 kusů injekčních stříkaček.

24.05.2018

O dítě se musela postarat
Včera v odpoledních hodinách přijala hlídka Městské policie Olomouc oznámení o podnapilé ženě, která se s kočárkem pohybuje na ulici Schweitzerova. Na uvedené ulici hlídka nalezla ženu odpovídající popisu, která byla značně posilněna alkoholem. Orientační dechovou zkouškou byla na místě u ženy zjištěna hodnota 2,6 promile alkoholu v dechu. Vzhledem ke stavu ženy byla na místo přivolána její matka, která si vnučku převzala do péče. Samotná žena byla hlídkou převezena na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění. Případ byl zaslán příslušnému oddělení Odboru sociálních věcí Magistrátu města Olomouce k dalšímu řešení.

24.05.2018

Srnce musel odklidit veterinární technik
Ve čtvrtek 24.5.2018 v ranních hodinách přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení o nálezu mrtvého srnce na ulici Lužní v Chomoutově. Hlídka na místě zjistila, že se zde u zídky rodinného domu opravdu nachází mrtvé zvíře. Strážníci z místa přivolali veterinárního technika, který se postaral o odstraněné kadáveru. Od začátku letošního roku strážníci řešili celkem 42 oznámení o nálezu mrtvých zvířat.

23.05.2018

Chtěla vybavit svého muže?
S odcizeným zbožím za bezmála 3 400,- Kč byla včera v odpoledních hodinách zadržena v prodejně se sportovními potřebami v nákupním centru na ulici Pražská dvaapadesátiletá žena. Pracovník ostrahy na místě strážníkům sdělil, že dotyčná si do tašky vložila zboží, se kterým následně prošla přes pokladnu bez zaplacení. Na místě se zjistilo, že žena odcizila výhradně pánské zboží a to šest kusů sportovních triček různých značek a jedny outdoorové kalhoty.