> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Svátky města Olomouce

vloženo: 03.06.2017           komentářů: 0

Svátky města Olomouce poprvé i s Marií Terezií


Město Olomouc se po roce opět chystá slavit. Zatímco některé osvědčené varianty slavností najde veřejnost i v letošním ročníku, zcela poprvé bude na Svátcích města přítomna císařovna Marie Terezie.

Panovnice, která během své dlouhé vlády Olomouci vtiskla neopakovatelný barokní ráz, se totiž narodila 13. května před třemi sty lety. A jedna zcela čerstvě potvrzená aktualita: Svátky města Olomouce vůbec poprvé navštíví také skutečný potomek velké panovnice, její císařsko-královská výsost arcivévodkyně Ulrika Habsbursko-Lotrinská.

Svátky města jsou i letos propojeny s tradičním mezinárodním soutěžním festivalem Svátky písní. Spojení se Svátky písní se velmi osvědčilo už v minulých dvou letech, letos k němu navíc přibude i jedna novinka. „Chceme přivést alespoň část z atmosféry svátků i do olomouckých městských částí. Letos začneme koncertem jednoho z pěveckých souborů ve Chválkovicích, v dalších letech na to chceme navázat,“ přislíbil primátor Antonín Staněk. Koncert jihokorejského ženského souboru Seoul Arte Women’s Choir se odehraje ve chválkovické sokolovně ve středu 31. května.

Pokud jde o Svátky města, ještě před slavnostním večerem je na programu také vernisáž výstavy děl výtvarníků z partnerského francouzského města Antony. Byť se jedná o díla různých výtvarných škol a technik, v celku tyto obrazy čtyř výtvarníků umožní nahlédnout do duše a atmosféry spřáteleného města nedaleko Paříže. Vernisáž se odehraje ve čtvrtek 1. června v 16 hodin v Galerii města Olomouce na Dolním náměstí.

Mezi vrcholy oslav bude patřit i dvacáté udílení Cen města, které je na programu ve čtvrtek 1. června od 17,45. „Ceny města Olomouce budou letos uděleny už podvacáté. Chceme proto nabídnout tento svátek Olomouce co největšímu počtu Olomoučanů a tak zveme veřejnost do Pavilonu A Výstaviště Flora. Mimořádně rádi zde samozřejmě uvítáme i všechny dosavadní laureáty,“ uvedl náměstek primátora Pavel Urbášek. Symbolické vstupné na galavečer, jehož atmosféru dotvoří koncert Moniky Absolonové, činí 50 korun. Vstupenky budou v předprodeji od pondělí v Informačním centru města Olomouce

Již tradiční a oblíbený večerní historický průvod ke cti svaté Pavlíny, patronky města, projde v pátek po jednadvacáté hodině po obvyklé trase Horním a Dolním náměstím a ulicemi v historickém centru do chrámu svatého Mořice. Zde pak budou ostatky světice znovu na rok uloženy. Průvodu za světel pochodní bude už v 19 hodin předcházet velkolepý open air koncert na Horním náměstí. Moravská filharmonie Olomouc a její hosté představí v programu Filharmonie ve světě opery slavné operní árie, duety a sbory.

Hlavním dnem oslav bude sobota 3. června, kdy po 9. hodině vyjede slavnostní průvod s Marií Terezií z Bezručových sadů na Horní náměstí. „Marii Terezii si v roce jejího velkého jubilea chceme připomenout nejen proto, že to byla jediná žena na českém trůnu, ale i proto, že tato panovnice měla k Olomouci blízký vztah, město opakovaně navštěvovala a koneckonců také významně ovlivnila jeho vzhled,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk motivy pro uspořádání Tereziánských slavností. Na radnici bude císařovna netrpělivě očekávána v 9,30. V 11 hodin se Marie Terezie vydá na inspekci Korunní pevnůstky, tedy významné části fortifikace, která vznikla skutečně za její vlády.

Po celý den budou k vidění dobová hudební i vojenská vstoupení, historický hodokvas, selský výroční trh a jarmark s ukázkami řemesel. Večer uzavře na Horním náměstí divadelní představení Jana Sulovského Střevíc Marie Terezie, koncert a posléze i vizuálně velmi atraktivní barokní ohňostroj.

Neděle 4. června pak už tradičně předznamená letní sezonu promenádních koncertů. Ten první je v altánu Smetanových sadů načasován na 16 hodin. Sezonu zde zahájí Stanley's Dixie Street Band.

autor: Město Olomouc

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

01.11.2017

Během dvou hodin přišla dívka o kolo
Včera po deváté hodině večer se osobně na služebnu městské policie dostavila jedenadvacetiletá dívka, které zde oznámila krádež jízdního kola. Dívka strážníkům sdělila, že si toho dne kolem sedmé hodiny večer uzamkla své jízdní kolo u zábradlí na ulici Jeremenkova a šla si zacvičit do fit centra. Po necelých dvou hodinách se na místo vrátila, ale na místě se nacházel pouze zámek od kola. Vzhledem k ceně kola se bude případem, pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku neznámým pachatelem, zabývat správní orgán.

01.11.2017

Muž svařoval fólie uprostřed silnice
Telefonické oznámení o muži, který zabral část pozemní komunikace na ulici U Panelárny a svařuje zde fólie, přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc včera v deset hodin dopoledne. Hlídka na místě zjistila, že pracovník firmy zde rozvinul cca 30 metrů fólie, kterou svařuje. Vzhledem k tomu, že muž nepředložil povolení ke zvláštnímu užívání komunikace a činnost odmítl ukončit, byla celá věc oznámena správnímu orgánu pro podezření ze spáchání přestupku dle zákona o pozemních komunikacích.

30.10.2017

Extrémní vítr zaměstnal strážníky
Na dvě desítky oznámení v souvislosti se silným větrem přijalo během uplynulé neděle Operační středisko Městské policie Olomouc. Lidé oznamovali popadané střešní tašky, padající omítku, spadené stromy, poletující polystyren ze staveb, vyhnuté mobilní oplocení nebo spadené mobilní WC na osobní automobil.

27.10.2017

Pořezaný muž
Operační středisko Městské policie Olomouc přijalo ve čtvrtek 26.10.2017 v 18:18 hodin telefonické oznámení o pořezaném muži před provozovnou Taverna Alegra na ulici Kateřinská v Olomouci. Po příjezdu na místo hlídka kontaktovala oznamovatele, který uvedl, že mu pořezaný muž sdělil, že se pořezal sám a hodlá v tom pokračovat. Poté z místa utekl. Strážníkům se podařilo pořezaného muže nalézt. Ten měl řezné poranění na zápěstí levé ruky. Strážníci mu poraněnou ruku ošetřili a přivolali na místo Zdravotnickou záchrannou službu Olomouckého kraje. Pořezaný muž odmítl strážníkům prokázat svou totožnost a po opakované výzvě k prokázání totožnosti se pokusil o útěk se slovy, že na žádné doktory čekat nebude a že se bude dále sebepoškozovat. Aby zabránili jeho útěku a možnému dalšímu sebepoškozování, použili strážníci proti muži hmaty a chvaty sebeobrany a přiložili mu pouta.

25.10.2017

Vjezd do pěší zóny se muži nevyplatil
Ve středu 25.10.2017 v 11:31 hodin zastavila hlídka strážníků Městské policie Olomouc vozidlo Škoda Octavia, které se pohybovalo v pěší zóně na Horním náměstí v Olomouci a jehož řidič byl tedy důvodně podezřelý ze spáchání přestupku proti bezpečnosti silničního provozu. Na výzvu strážníků k předložení řidičského průkazu řidič uvedeného vozidla odpověděl, že řidičský průkaz nemá. Následným šetřením strážníci zjistili, že čtyřiašedesátiletý muž z obce na Olomoucku má vysloven zákaz řízení motorových vozidel.