> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Svátky města Olomouce

vloženo: 03.06.2017           komentářů: 0

Svátky města Olomouce poprvé i s Marií Terezií


Město Olomouc se po roce opět chystá slavit. Zatímco některé osvědčené varianty slavností najde veřejnost i v letošním ročníku, zcela poprvé bude na Svátcích města přítomna císařovna Marie Terezie.

Panovnice, která během své dlouhé vlády Olomouci vtiskla neopakovatelný barokní ráz, se totiž narodila 13. května před třemi sty lety. A jedna zcela čerstvě potvrzená aktualita: Svátky města Olomouce vůbec poprvé navštíví také skutečný potomek velké panovnice, její císařsko-královská výsost arcivévodkyně Ulrika Habsbursko-Lotrinská.

Svátky města jsou i letos propojeny s tradičním mezinárodním soutěžním festivalem Svátky písní. Spojení se Svátky písní se velmi osvědčilo už v minulých dvou letech, letos k němu navíc přibude i jedna novinka. „Chceme přivést alespoň část z atmosféry svátků i do olomouckých městských částí. Letos začneme koncertem jednoho z pěveckých souborů ve Chválkovicích, v dalších letech na to chceme navázat,“ přislíbil primátor Antonín Staněk. Koncert jihokorejského ženského souboru Seoul Arte Women’s Choir se odehraje ve chválkovické sokolovně ve středu 31. května.

Pokud jde o Svátky města, ještě před slavnostním večerem je na programu také vernisáž výstavy děl výtvarníků z partnerského francouzského města Antony. Byť se jedná o díla různých výtvarných škol a technik, v celku tyto obrazy čtyř výtvarníků umožní nahlédnout do duše a atmosféry spřáteleného města nedaleko Paříže. Vernisáž se odehraje ve čtvrtek 1. června v 16 hodin v Galerii města Olomouce na Dolním náměstí.

Mezi vrcholy oslav bude patřit i dvacáté udílení Cen města, které je na programu ve čtvrtek 1. června od 17,45. „Ceny města Olomouce budou letos uděleny už podvacáté. Chceme proto nabídnout tento svátek Olomouce co největšímu počtu Olomoučanů a tak zveme veřejnost do Pavilonu A Výstaviště Flora. Mimořádně rádi zde samozřejmě uvítáme i všechny dosavadní laureáty,“ uvedl náměstek primátora Pavel Urbášek. Symbolické vstupné na galavečer, jehož atmosféru dotvoří koncert Moniky Absolonové, činí 50 korun. Vstupenky budou v předprodeji od pondělí v Informačním centru města Olomouce

Již tradiční a oblíbený večerní historický průvod ke cti svaté Pavlíny, patronky města, projde v pátek po jednadvacáté hodině po obvyklé trase Horním a Dolním náměstím a ulicemi v historickém centru do chrámu svatého Mořice. Zde pak budou ostatky světice znovu na rok uloženy. Průvodu za světel pochodní bude už v 19 hodin předcházet velkolepý open air koncert na Horním náměstí. Moravská filharmonie Olomouc a její hosté představí v programu Filharmonie ve světě opery slavné operní árie, duety a sbory.

Hlavním dnem oslav bude sobota 3. června, kdy po 9. hodině vyjede slavnostní průvod s Marií Terezií z Bezručových sadů na Horní náměstí. „Marii Terezii si v roce jejího velkého jubilea chceme připomenout nejen proto, že to byla jediná žena na českém trůnu, ale i proto, že tato panovnice měla k Olomouci blízký vztah, město opakovaně navštěvovala a koneckonců také významně ovlivnila jeho vzhled,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk motivy pro uspořádání Tereziánských slavností. Na radnici bude císařovna netrpělivě očekávána v 9,30. V 11 hodin se Marie Terezie vydá na inspekci Korunní pevnůstky, tedy významné části fortifikace, která vznikla skutečně za její vlády.

Po celý den budou k vidění dobová hudební i vojenská vstoupení, historický hodokvas, selský výroční trh a jarmark s ukázkami řemesel. Večer uzavře na Horním náměstí divadelní představení Jana Sulovského Střevíc Marie Terezie, koncert a posléze i vizuálně velmi atraktivní barokní ohňostroj.

Neděle 4. června pak už tradičně předznamená letní sezonu promenádních koncertů. Ten první je v altánu Smetanových sadů načasován na 16 hodin. Sezonu zde zahájí Stanley's Dixie Street Band.

autor: Město Olomouc

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

20.09.2017

Auto není trezor
V úterý 19.9.2017 hodinu po poledni vyjížděli strážníci Městské policie Olomouc na oznámení o poškozeném vozidle na ulici U Botanické zahrady. Hlídka na místě zjistila, že se zde nachází zaparkované vozidlo značky Dodge, které má rozbitou skleněnou výplň u pravých zadních dveří. Přes operační středisko se následně podařilo kontaktovat majitele vozidla. Ten následně strážníkům uvedl, že došlo k odcizení tašky, ve které se nacházelo sportovní vybavení. Vzhledem k uvedeným skutečnostem byla na místo přivolána hlídka Policie ČR, která si celou věc převzala.

19.09.2017

Mladík odcizil reklamní tabuli
Dnes po půl druhé ráno spatřil pracovník Městského kamerového dohlížecího systému na kamerách mladíka, který na ulici 1. máje nese reklamní tabuli. Ta byla původně umístěna na mobilním oplocení zde probíhající stavby. Vyslané hlídce se na místě podařilo kontaktovat dvaadvacetiletého mladíka z Prahy, který pod paží nesl tabuli o rozměrech 50 x 50 cm.

18.09.2017

Spory o túje vyřešila
V neděli 17.9.2017 po poledni vyjížděli strážníci Městské policie Olomouc na telefonické oznámení na ulici Přichystalova, podle kterého mělo docházet mezi sousedy ke sporu ohledně tújí. Hlídka se na místě od oznamovatelky dozvěděla, že soused přes plot zkrátil o šedesát centimetrů deset vzrostlých tújí. Muž, který měl túje ořezat, k celé věci sdělil, že stromky stínily na pozemek a sousedka je nebyla schopna ani přes upozornění upravit.

13.09.2017

Muž si ustlal na toaletách
Ve středu 13.9.2017 kolem půl sedmé ráno, přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení o muži, který spí na WC pro hosty v hotelu na ulici 1. máje. Strážníci na místě šestačtyřicetiletého muže z Opavy, který byl lehce pod vlivem alkoholu, probudili a ten následně místo opustil.

13.09.2017

S upravenou taškou kradl v obchodech
Oznámení o zadrženém pachateli krádeže v prodejně s oblečením v nákupním centru na ulici Polská, přijalo včera po čtvrté hodině odpolední operační středisko. Pracovník ostrahy strážníkům sdělil, že zadržel muže, který prošel se zbožím přes pokladny bez zaplacení a při jeho odchodu z prodejny se spustil alarm bezpečnostního rámu. Při řešení celého incidentu bylo zjištěno, že muž si nákupní tašku z vnitřní části vypolstroval tak, aby nedošlo ke spuštění alarmu. V tomto případě mu trik nevyšel a v tašce se našly dvě mikiny v hodnotě necelých jeden tisíc korun. Dále byly v tašce ukryty dvoje tepláky v hodnotě přes 1 500,- Kč, které měl muž odcizit v jiném obchodě.