> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Svátky města Olomouce

vloženo: 03.06.2017           komentářů: 0

Svátky města Olomouce poprvé i s Marií Terezií


Město Olomouc se po roce opět chystá slavit. Zatímco některé osvědčené varianty slavností najde veřejnost i v letošním ročníku, zcela poprvé bude na Svátcích města přítomna císařovna Marie Terezie.

Panovnice, která během své dlouhé vlády Olomouci vtiskla neopakovatelný barokní ráz, se totiž narodila 13. května před třemi sty lety. A jedna zcela čerstvě potvrzená aktualita: Svátky města Olomouce vůbec poprvé navštíví také skutečný potomek velké panovnice, její císařsko-královská výsost arcivévodkyně Ulrika Habsbursko-Lotrinská.

Svátky města jsou i letos propojeny s tradičním mezinárodním soutěžním festivalem Svátky písní. Spojení se Svátky písní se velmi osvědčilo už v minulých dvou letech, letos k němu navíc přibude i jedna novinka. „Chceme přivést alespoň část z atmosféry svátků i do olomouckých městských částí. Letos začneme koncertem jednoho z pěveckých souborů ve Chválkovicích, v dalších letech na to chceme navázat,“ přislíbil primátor Antonín Staněk. Koncert jihokorejského ženského souboru Seoul Arte Women’s Choir se odehraje ve chválkovické sokolovně ve středu 31. května.

Pokud jde o Svátky města, ještě před slavnostním večerem je na programu také vernisáž výstavy děl výtvarníků z partnerského francouzského města Antony. Byť se jedná o díla různých výtvarných škol a technik, v celku tyto obrazy čtyř výtvarníků umožní nahlédnout do duše a atmosféry spřáteleného města nedaleko Paříže. Vernisáž se odehraje ve čtvrtek 1. června v 16 hodin v Galerii města Olomouce na Dolním náměstí.

Mezi vrcholy oslav bude patřit i dvacáté udílení Cen města, které je na programu ve čtvrtek 1. června od 17,45. „Ceny města Olomouce budou letos uděleny už podvacáté. Chceme proto nabídnout tento svátek Olomouce co největšímu počtu Olomoučanů a tak zveme veřejnost do Pavilonu A Výstaviště Flora. Mimořádně rádi zde samozřejmě uvítáme i všechny dosavadní laureáty,“ uvedl náměstek primátora Pavel Urbášek. Symbolické vstupné na galavečer, jehož atmosféru dotvoří koncert Moniky Absolonové, činí 50 korun. Vstupenky budou v předprodeji od pondělí v Informačním centru města Olomouce

Již tradiční a oblíbený večerní historický průvod ke cti svaté Pavlíny, patronky města, projde v pátek po jednadvacáté hodině po obvyklé trase Horním a Dolním náměstím a ulicemi v historickém centru do chrámu svatého Mořice. Zde pak budou ostatky světice znovu na rok uloženy. Průvodu za světel pochodní bude už v 19 hodin předcházet velkolepý open air koncert na Horním náměstí. Moravská filharmonie Olomouc a její hosté představí v programu Filharmonie ve světě opery slavné operní árie, duety a sbory.

Hlavním dnem oslav bude sobota 3. června, kdy po 9. hodině vyjede slavnostní průvod s Marií Terezií z Bezručových sadů na Horní náměstí. „Marii Terezii si v roce jejího velkého jubilea chceme připomenout nejen proto, že to byla jediná žena na českém trůnu, ale i proto, že tato panovnice měla k Olomouci blízký vztah, město opakovaně navštěvovala a koneckonců také významně ovlivnila jeho vzhled,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk motivy pro uspořádání Tereziánských slavností. Na radnici bude císařovna netrpělivě očekávána v 9,30. V 11 hodin se Marie Terezie vydá na inspekci Korunní pevnůstky, tedy významné části fortifikace, která vznikla skutečně za její vlády.

Po celý den budou k vidění dobová hudební i vojenská vstoupení, historický hodokvas, selský výroční trh a jarmark s ukázkami řemesel. Večer uzavře na Horním náměstí divadelní představení Jana Sulovského Střevíc Marie Terezie, koncert a posléze i vizuálně velmi atraktivní barokní ohňostroj.

Neděle 4. června pak už tradičně předznamená letní sezonu promenádních koncertů. Ten první je v altánu Smetanových sadů načasován na 16 hodin. Sezonu zde zahájí Stanley's Dixie Street Band.

autor: Město Olomouc

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

25.05.2018

Kytarista budil spící občany
S oznámením o muži, který hraje před restaurací na ulici Komenského na kytaru a ruší tak noční klid, se na Městskou policii Olomouc obrátil dnes před půl třetí ráno starší muž. Strážníci na místě kontaktovali čtyřicetiletého muže, který zde hrál na kytaru. Muž byl strážníky poučen, že tato noční doba není zrovna nejvhodnější na kytarové vystoupení a celá věc byla na místě vyřešena napomenutím.

25.05.2018

Týden plný nálezů
Od pondělka vyjížděli strážníci na šest oznámení do lokalit na ulicích Polská (ve dvou případech), Stupkova, Zeyerova, U Dětského domova a do Bezručových sadů. Celkem bylo na místech odebráno a následně uloženo k odborné likvidace celkem sedm kusů infekčního materiálů. V letošním roce Operační středisko Městské policie Olomouc přijalo celkem 115 oznámení, kdy bylo odebráno celkem 270 kusů injekčních stříkaček.

24.05.2018

O dítě se musela postarat
Včera v odpoledních hodinách přijala hlídka Městské policie Olomouc oznámení o podnapilé ženě, která se s kočárkem pohybuje na ulici Schweitzerova. Na uvedené ulici hlídka nalezla ženu odpovídající popisu, která byla značně posilněna alkoholem. Orientační dechovou zkouškou byla na místě u ženy zjištěna hodnota 2,6 promile alkoholu v dechu. Vzhledem ke stavu ženy byla na místo přivolána její matka, která si vnučku převzala do péče. Samotná žena byla hlídkou převezena na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění. Případ byl zaslán příslušnému oddělení Odboru sociálních věcí Magistrátu města Olomouce k dalšímu řešení.

24.05.2018

Srnce musel odklidit veterinární technik
Ve čtvrtek 24.5.2018 v ranních hodinách přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení o nálezu mrtvého srnce na ulici Lužní v Chomoutově. Hlídka na místě zjistila, že se zde u zídky rodinného domu opravdu nachází mrtvé zvíře. Strážníci z místa přivolali veterinárního technika, který se postaral o odstraněné kadáveru. Od začátku letošního roku strážníci řešili celkem 42 oznámení o nálezu mrtvých zvířat.

23.05.2018

Chtěla vybavit svého muže?
S odcizeným zbožím za bezmála 3 400,- Kč byla včera v odpoledních hodinách zadržena v prodejně se sportovními potřebami v nákupním centru na ulici Pražská dvaapadesátiletá žena. Pracovník ostrahy na místě strážníkům sdělil, že dotyčná si do tašky vložila zboží, se kterým následně prošla přes pokladnu bez zaplacení. Na místě se zjistilo, že žena odcizila výhradně pánské zboží a to šest kusů sportovních triček různých značek a jedny outdoorové kalhoty.