> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Jedinečný model chrámu Božího hrobu

vloženo: 09.06.2017           komentářů: 0

Noc Kostelů: otevřeme kapli sv. Barbory a půjčíme tablety

Jedinečný model chrámu Božího hrobu, zpřístupněnou kapli sv. Barbory, unikátní, rudou audiovizuální projekci Pavla Mrkuse v gotické křížové chodbě Zdíkova paláce nebo tablety a v nich aplikaci s biskupem Karlem, a to vše zdarma nabídne během letošní Noci kostelů svým návštěvníkům Arcidiecézní muzeum Olomouc.

V pátek 9. června, v den kdy se v celé republice otevře návštěvníkům přes tisíc kostelů a církevních institucí, bude také vstup do Arcidiecézního muzea Olomouc zdarma a otevřeno bude až do 22 hodin.

Poznání ale také zábavné hry a hlavně netradičního průvodce – samotného biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna – nabídne rodinám s dětmi nová aplikace v třiceti tabletech, které muzeum svým návštěvníkům zdarma půjčí. Biskup Karel pak zavede návštěvníky do svého snu, kde budou muset během deseti zastavení v nejrůznějších částech muzea splnit několik úkolů a her.
Novinku si pro návštěvníky připravili taky kurátoři výstavy V oplatce jsi všecek tajně, a to naprosto jedinečný model chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Tento vzácný unikát je rozkládací, a tak dopodrobna ukáže původní podobu jednoho z nejsvatějších míst světa.

„Model je jediným exemplářem svého druhu dochovaným v České republice. Představuje chrám, který byl vybudován na Golgotě po dobytí Jeruzaléma křižáky v roce 1099 nad starší, raně křesťanskou kaplí obsahující skalní hrob, kde byl dle tradice Kristus pohřben. Model však zároveň dokumentuje podobu chrámu po velké přestavbě v polovině 16. století,“ upozorňuje kurátorka výstavy Helena Zápalková.

Lákadlem pro návštěvníky bude také jedna z částí doprovodného programu výstavy V oplatce jsi všecek tajně, a to audiovizuální projekce v gotickém ambitu Zdíkova paláce s názvem R.E.D. od Pavla Mrkuse. Ta proměnila středověkou křížovou chodbu v doslova rudý svět moderních technologií.

„Spojuji tady vlastně dva světy, kterými se musíme pořád protloukat, a to ten digitální a kamenný, reálný svět. Musíme se s nimi umět vyrovnávat, i když ten digitální neustále atakuje ten reálný,“ vysvětloval svou instalaci Pavel Mrkus.


Kaple sv. Barbory

Návštěvníci Noci kostelů mohou zavítat také do okrouhlé románské věže a v jejím horním patře si pak prohlédnout soukromou prelátskou kapli sv. Barbory z 18. století. Kaple je bohatě zdobena malbami na stěnách a v okenních ostěních, ty se vztahují k životu sv. Barbory. Navíc jsou v oltáři zasvěcenému P. Marii Karmelské a sv. Barboře uloženy ostatky svatých Longina, Eustacha a Kristina.

Kromě výstavy V oplatce jsi všecek tajně si budou moct návštěvníci Arcidiecézního muzea prohlédnout také stálou expozici s názvem Ke slávě a chvále II, která představuje na jedné straně vývojové aspekty umění olomoucké diecéze a na straně druhé fenomén sběratelství olomouckých biskupů a arcibiskupů. Vedle těchto dvou základních linií je expozice doplněna také o menší tematické instalace, například Klenotnici, Kabinet textilu či Kabinet slonoviny.


autor: http://www.muo.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

20.09.2017

Auto není trezor
V úterý 19.9.2017 hodinu po poledni vyjížděli strážníci Městské policie Olomouc na oznámení o poškozeném vozidle na ulici U Botanické zahrady. Hlídka na místě zjistila, že se zde nachází zaparkované vozidlo značky Dodge, které má rozbitou skleněnou výplň u pravých zadních dveří. Přes operační středisko se následně podařilo kontaktovat majitele vozidla. Ten následně strážníkům uvedl, že došlo k odcizení tašky, ve které se nacházelo sportovní vybavení. Vzhledem k uvedeným skutečnostem byla na místo přivolána hlídka Policie ČR, která si celou věc převzala.

19.09.2017

Mladík odcizil reklamní tabuli
Dnes po půl druhé ráno spatřil pracovník Městského kamerového dohlížecího systému na kamerách mladíka, který na ulici 1. máje nese reklamní tabuli. Ta byla původně umístěna na mobilním oplocení zde probíhající stavby. Vyslané hlídce se na místě podařilo kontaktovat dvaadvacetiletého mladíka z Prahy, který pod paží nesl tabuli o rozměrech 50 x 50 cm.

18.09.2017

Spory o túje vyřešila
V neděli 17.9.2017 po poledni vyjížděli strážníci Městské policie Olomouc na telefonické oznámení na ulici Přichystalova, podle kterého mělo docházet mezi sousedy ke sporu ohledně tújí. Hlídka se na místě od oznamovatelky dozvěděla, že soused přes plot zkrátil o šedesát centimetrů deset vzrostlých tújí. Muž, který měl túje ořezat, k celé věci sdělil, že stromky stínily na pozemek a sousedka je nebyla schopna ani přes upozornění upravit.

13.09.2017

Muž si ustlal na toaletách
Ve středu 13.9.2017 kolem půl sedmé ráno, přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení o muži, který spí na WC pro hosty v hotelu na ulici 1. máje. Strážníci na místě šestačtyřicetiletého muže z Opavy, který byl lehce pod vlivem alkoholu, probudili a ten následně místo opustil.

13.09.2017

S upravenou taškou kradl v obchodech
Oznámení o zadrženém pachateli krádeže v prodejně s oblečením v nákupním centru na ulici Polská, přijalo včera po čtvrté hodině odpolední operační středisko. Pracovník ostrahy strážníkům sdělil, že zadržel muže, který prošel se zbožím přes pokladny bez zaplacení a při jeho odchodu z prodejny se spustil alarm bezpečnostního rámu. Při řešení celého incidentu bylo zjištěno, že muž si nákupní tašku z vnitřní části vypolstroval tak, aby nedošlo ke spuštění alarmu. V tomto případě mu trik nevyšel a v tašce se našly dvě mikiny v hodnotě necelých jeden tisíc korun. Dále byly v tašce ukryty dvoje tepláky v hodnotě přes 1 500,- Kč, které měl muž odcizit v jiném obchodě.