> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Jedinečný model chrámu Božího hrobu

vloženo: 09.06.2017           komentářů: 0

Noc Kostelů: otevřeme kapli sv. Barbory a půjčíme tablety

Jedinečný model chrámu Božího hrobu, zpřístupněnou kapli sv. Barbory, unikátní, rudou audiovizuální projekci Pavla Mrkuse v gotické křížové chodbě Zdíkova paláce nebo tablety a v nich aplikaci s biskupem Karlem, a to vše zdarma nabídne během letošní Noci kostelů svým návštěvníkům Arcidiecézní muzeum Olomouc.

V pátek 9. června, v den kdy se v celé republice otevře návštěvníkům přes tisíc kostelů a církevních institucí, bude také vstup do Arcidiecézního muzea Olomouc zdarma a otevřeno bude až do 22 hodin.

Poznání ale také zábavné hry a hlavně netradičního průvodce – samotného biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna – nabídne rodinám s dětmi nová aplikace v třiceti tabletech, které muzeum svým návštěvníkům zdarma půjčí. Biskup Karel pak zavede návštěvníky do svého snu, kde budou muset během deseti zastavení v nejrůznějších částech muzea splnit několik úkolů a her.
Novinku si pro návštěvníky připravili taky kurátoři výstavy V oplatce jsi všecek tajně, a to naprosto jedinečný model chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Tento vzácný unikát je rozkládací, a tak dopodrobna ukáže původní podobu jednoho z nejsvatějších míst světa.

„Model je jediným exemplářem svého druhu dochovaným v České republice. Představuje chrám, který byl vybudován na Golgotě po dobytí Jeruzaléma křižáky v roce 1099 nad starší, raně křesťanskou kaplí obsahující skalní hrob, kde byl dle tradice Kristus pohřben. Model však zároveň dokumentuje podobu chrámu po velké přestavbě v polovině 16. století,“ upozorňuje kurátorka výstavy Helena Zápalková.

Lákadlem pro návštěvníky bude také jedna z částí doprovodného programu výstavy V oplatce jsi všecek tajně, a to audiovizuální projekce v gotickém ambitu Zdíkova paláce s názvem R.E.D. od Pavla Mrkuse. Ta proměnila středověkou křížovou chodbu v doslova rudý svět moderních technologií.

„Spojuji tady vlastně dva světy, kterými se musíme pořád protloukat, a to ten digitální a kamenný, reálný svět. Musíme se s nimi umět vyrovnávat, i když ten digitální neustále atakuje ten reálný,“ vysvětloval svou instalaci Pavel Mrkus.


Kaple sv. Barbory

Návštěvníci Noci kostelů mohou zavítat také do okrouhlé románské věže a v jejím horním patře si pak prohlédnout soukromou prelátskou kapli sv. Barbory z 18. století. Kaple je bohatě zdobena malbami na stěnách a v okenních ostěních, ty se vztahují k životu sv. Barbory. Navíc jsou v oltáři zasvěcenému P. Marii Karmelské a sv. Barboře uloženy ostatky svatých Longina, Eustacha a Kristina.

Kromě výstavy V oplatce jsi všecek tajně si budou moct návštěvníci Arcidiecézního muzea prohlédnout také stálou expozici s názvem Ke slávě a chvále II, která představuje na jedné straně vývojové aspekty umění olomoucké diecéze a na straně druhé fenomén sběratelství olomouckých biskupů a arcibiskupů. Vedle těchto dvou základních linií je expozice doplněna také o menší tematické instalace, například Klenotnici, Kabinet textilu či Kabinet slonoviny.


autor: http://www.muo.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

01.11.2017

Během dvou hodin přišla dívka o kolo
Včera po deváté hodině večer se osobně na služebnu městské policie dostavila jedenadvacetiletá dívka, které zde oznámila krádež jízdního kola. Dívka strážníkům sdělila, že si toho dne kolem sedmé hodiny večer uzamkla své jízdní kolo u zábradlí na ulici Jeremenkova a šla si zacvičit do fit centra. Po necelých dvou hodinách se na místo vrátila, ale na místě se nacházel pouze zámek od kola. Vzhledem k ceně kola se bude případem, pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku neznámým pachatelem, zabývat správní orgán.

01.11.2017

Muž svařoval fólie uprostřed silnice
Telefonické oznámení o muži, který zabral část pozemní komunikace na ulici U Panelárny a svařuje zde fólie, přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc včera v deset hodin dopoledne. Hlídka na místě zjistila, že pracovník firmy zde rozvinul cca 30 metrů fólie, kterou svařuje. Vzhledem k tomu, že muž nepředložil povolení ke zvláštnímu užívání komunikace a činnost odmítl ukončit, byla celá věc oznámena správnímu orgánu pro podezření ze spáchání přestupku dle zákona o pozemních komunikacích.

30.10.2017

Extrémní vítr zaměstnal strážníky
Na dvě desítky oznámení v souvislosti se silným větrem přijalo během uplynulé neděle Operační středisko Městské policie Olomouc. Lidé oznamovali popadané střešní tašky, padající omítku, spadené stromy, poletující polystyren ze staveb, vyhnuté mobilní oplocení nebo spadené mobilní WC na osobní automobil.

27.10.2017

Pořezaný muž
Operační středisko Městské policie Olomouc přijalo ve čtvrtek 26.10.2017 v 18:18 hodin telefonické oznámení o pořezaném muži před provozovnou Taverna Alegra na ulici Kateřinská v Olomouci. Po příjezdu na místo hlídka kontaktovala oznamovatele, který uvedl, že mu pořezaný muž sdělil, že se pořezal sám a hodlá v tom pokračovat. Poté z místa utekl. Strážníkům se podařilo pořezaného muže nalézt. Ten měl řezné poranění na zápěstí levé ruky. Strážníci mu poraněnou ruku ošetřili a přivolali na místo Zdravotnickou záchrannou službu Olomouckého kraje. Pořezaný muž odmítl strážníkům prokázat svou totožnost a po opakované výzvě k prokázání totožnosti se pokusil o útěk se slovy, že na žádné doktory čekat nebude a že se bude dále sebepoškozovat. Aby zabránili jeho útěku a možnému dalšímu sebepoškozování, použili strážníci proti muži hmaty a chvaty sebeobrany a přiložili mu pouta.

25.10.2017

Vjezd do pěší zóny se muži nevyplatil
Ve středu 25.10.2017 v 11:31 hodin zastavila hlídka strážníků Městské policie Olomouc vozidlo Škoda Octavia, které se pohybovalo v pěší zóně na Horním náměstí v Olomouci a jehož řidič byl tedy důvodně podezřelý ze spáchání přestupku proti bezpečnosti silničního provozu. Na výzvu strážníků k předložení řidičského průkazu řidič uvedeného vozidla odpověděl, že řidičský průkaz nemá. Následným šetřením strážníci zjistili, že čtyřiašedesátiletý muž z obce na Olomoucku má vysloven zákaz řízení motorových vozidel.