> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Univerzita láká na letní kino

vloženo: 09.06.2017           komentářů: 0

Univerzita láká na letní kino, tancovačky, buskery i pikniky
Univerzitní iniciativa Zaparkuj slibuje na letní sezónu nejen tradiční nálož kultury, ale také několik novinek. Třetí sezóna projektu, jehož snahou je oživovat veřejný prostor, nabídne nově Olomoučanům pravidelné koncerty, výtvarné dílny, sportovní turnaje nebo půjčovnu piknikových košů. A také oživí nová místa.
„V posledních dvou letech jsme naše aktivity směřovali primárně do olomouckých parků, ale zřejmě nadešel čas, abychom se porozhlédli i po jiných místech,“ říká koordinátor Zaparkuj Ondřej Martínek a dodává: „Například filmové projekce, které realizujeme ve spolupráci s Pastiche Filmz, budou letos probíhat v malebných prostorách parkánu Konviktu, a to každou druhou středu od července až do konce září.“ Nově navíc půjde o komponované večery, protože projekcím bude předcházet další kulturní či sportovní program. „V tuto chvíli prozradím, že se návštěvníci mohou těšit nejen na Zaparkuj půjčovnu deskových her, sportovního vybavení a dek, ale také na výtvarné dílny, koncerty buskerů nebo slam poetry,“ vypočítává z programu Martínek. O projekcích navíc organizátoři jednají i u kotviště Ololodi nebo na nádvoří tereziánské Zbrojnice, kde sídlí univerzitní knihovna.
Ringo v parku, deskovky na festivalech
Zkrátka nepřijdou ale ani olomoucké parky. Ve Smetanových sadech budou probíhat populární swingové tančírny a v Čechových sadech nově ringohrátky. Díky dvěma mobilním hřištím, kterými nově Zaparkuj disponuje, dojde také na badminton, soft tenis nebo volejbal. „Bohužel pro nás letos není reálné, abychom do parků směřovali další program. Vzhledem k nově nastaveným podmínkám Výstaviště Flora, které spravuje olomoucké parky, není v našich možnostech využívat sady pro větší akce,“ říká Martínek. O to více by se logo Zaparkuj a univerzity mělo objevovat jinde. „Za sebou máme vydařenou účast na majálesu, Garden Food Festivalu nebo na Dětském dni Nadace bezpečná Olomouc, před sebou Veletrh vědy a výzkumu, festival Fingers Up nebo Letní filmovou školu. Kromě toho jednáme o programu s areálem Letního kina Olomouc nebo s některými městskými částmi,“ uzavírá Martínek.
Půjčovna (nejen) piknikových košů
Pro nadcházející sezónu se podařilo organizátorům dovybavit Půjčovnu Zaparkuj – mobilní stánek, jenž slouží jako bezplatná půjčovna stolních a deskových her, sportovního vybavení a dek. Minimálně jednou týdně bude během léta k dispozici veřejnosti. V řádu týdnů je v plánu i spuštění webových stránek s aktuálním programem a především vznik půjčovny piknikových košů. „Ve spolupráci s Coffee Library chceme nabídnout široké veřejnosti možnost bezplatné výpůjčky stylových piknikových košů. Ty si budou moci zájemci půjčit buď prázdné zdarma proti kauci, nebo již naplněné dobrotami z produkce populární kavárny za poplatek. Připraveny budou samozřejmě verze jak pro zamilované páry, tak pro rodinné pikniky,“ láká Martínek.

Iniciativa „Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor“ vznikla na podzim roku 2013 jako projekt Univerzity Palackého v Olomouci za podpory statutárního města Olomouc a Výstaviště Flora Olomouc s cílem vnést do olomouckých parků a dalších veřejných prostor více kulturních, společenských, sportovních a edukativních akcí nízkorozpočtového a nízkoprahového charakteru. Během tří let proběhla především v olomouckých parcích zhruba stovka akcí pod hlavičkou Zaparkuj.
Další informace a aktuální program najdete na www.facebook.com/zaparkuj. Webové stránky www.zaparkuj.upol.cz budou spuštěny v polovině června.

autor: www.zaparkuj.upol.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

20.09.2017

Auto není trezor
V úterý 19.9.2017 hodinu po poledni vyjížděli strážníci Městské policie Olomouc na oznámení o poškozeném vozidle na ulici U Botanické zahrady. Hlídka na místě zjistila, že se zde nachází zaparkované vozidlo značky Dodge, které má rozbitou skleněnou výplň u pravých zadních dveří. Přes operační středisko se následně podařilo kontaktovat majitele vozidla. Ten následně strážníkům uvedl, že došlo k odcizení tašky, ve které se nacházelo sportovní vybavení. Vzhledem k uvedeným skutečnostem byla na místo přivolána hlídka Policie ČR, která si celou věc převzala.

19.09.2017

Mladík odcizil reklamní tabuli
Dnes po půl druhé ráno spatřil pracovník Městského kamerového dohlížecího systému na kamerách mladíka, který na ulici 1. máje nese reklamní tabuli. Ta byla původně umístěna na mobilním oplocení zde probíhající stavby. Vyslané hlídce se na místě podařilo kontaktovat dvaadvacetiletého mladíka z Prahy, který pod paží nesl tabuli o rozměrech 50 x 50 cm.

18.09.2017

Spory o túje vyřešila
V neděli 17.9.2017 po poledni vyjížděli strážníci Městské policie Olomouc na telefonické oznámení na ulici Přichystalova, podle kterého mělo docházet mezi sousedy ke sporu ohledně tújí. Hlídka se na místě od oznamovatelky dozvěděla, že soused přes plot zkrátil o šedesát centimetrů deset vzrostlých tújí. Muž, který měl túje ořezat, k celé věci sdělil, že stromky stínily na pozemek a sousedka je nebyla schopna ani přes upozornění upravit.

13.09.2017

Muž si ustlal na toaletách
Ve středu 13.9.2017 kolem půl sedmé ráno, přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení o muži, který spí na WC pro hosty v hotelu na ulici 1. máje. Strážníci na místě šestačtyřicetiletého muže z Opavy, který byl lehce pod vlivem alkoholu, probudili a ten následně místo opustil.

13.09.2017

S upravenou taškou kradl v obchodech
Oznámení o zadrženém pachateli krádeže v prodejně s oblečením v nákupním centru na ulici Polská, přijalo včera po čtvrté hodině odpolední operační středisko. Pracovník ostrahy strážníkům sdělil, že zadržel muže, který prošel se zbožím přes pokladny bez zaplacení a při jeho odchodu z prodejny se spustil alarm bezpečnostního rámu. Při řešení celého incidentu bylo zjištěno, že muž si nákupní tašku z vnitřní části vypolstroval tak, aby nedošlo ke spuštění alarmu. V tomto případě mu trik nevyšel a v tašce se našly dvě mikiny v hodnotě necelých jeden tisíc korun. Dále byly v tašce ukryty dvoje tepláky v hodnotě přes 1 500,- Kč, které měl muž odcizit v jiném obchodě.