> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Univerzita láká na letní kino

vloženo: 09.06.2017           komentářů: 0

Univerzita láká na letní kino, tancovačky, buskery i pikniky
Univerzitní iniciativa Zaparkuj slibuje na letní sezónu nejen tradiční nálož kultury, ale také několik novinek. Třetí sezóna projektu, jehož snahou je oživovat veřejný prostor, nabídne nově Olomoučanům pravidelné koncerty, výtvarné dílny, sportovní turnaje nebo půjčovnu piknikových košů. A také oživí nová místa.
„V posledních dvou letech jsme naše aktivity směřovali primárně do olomouckých parků, ale zřejmě nadešel čas, abychom se porozhlédli i po jiných místech,“ říká koordinátor Zaparkuj Ondřej Martínek a dodává: „Například filmové projekce, které realizujeme ve spolupráci s Pastiche Filmz, budou letos probíhat v malebných prostorách parkánu Konviktu, a to každou druhou středu od července až do konce září.“ Nově navíc půjde o komponované večery, protože projekcím bude předcházet další kulturní či sportovní program. „V tuto chvíli prozradím, že se návštěvníci mohou těšit nejen na Zaparkuj půjčovnu deskových her, sportovního vybavení a dek, ale také na výtvarné dílny, koncerty buskerů nebo slam poetry,“ vypočítává z programu Martínek. O projekcích navíc organizátoři jednají i u kotviště Ololodi nebo na nádvoří tereziánské Zbrojnice, kde sídlí univerzitní knihovna.
Ringo v parku, deskovky na festivalech
Zkrátka nepřijdou ale ani olomoucké parky. Ve Smetanových sadech budou probíhat populární swingové tančírny a v Čechových sadech nově ringohrátky. Díky dvěma mobilním hřištím, kterými nově Zaparkuj disponuje, dojde také na badminton, soft tenis nebo volejbal. „Bohužel pro nás letos není reálné, abychom do parků směřovali další program. Vzhledem k nově nastaveným podmínkám Výstaviště Flora, které spravuje olomoucké parky, není v našich možnostech využívat sady pro větší akce,“ říká Martínek. O to více by se logo Zaparkuj a univerzity mělo objevovat jinde. „Za sebou máme vydařenou účast na majálesu, Garden Food Festivalu nebo na Dětském dni Nadace bezpečná Olomouc, před sebou Veletrh vědy a výzkumu, festival Fingers Up nebo Letní filmovou školu. Kromě toho jednáme o programu s areálem Letního kina Olomouc nebo s některými městskými částmi,“ uzavírá Martínek.
Půjčovna (nejen) piknikových košů
Pro nadcházející sezónu se podařilo organizátorům dovybavit Půjčovnu Zaparkuj – mobilní stánek, jenž slouží jako bezplatná půjčovna stolních a deskových her, sportovního vybavení a dek. Minimálně jednou týdně bude během léta k dispozici veřejnosti. V řádu týdnů je v plánu i spuštění webových stránek s aktuálním programem a především vznik půjčovny piknikových košů. „Ve spolupráci s Coffee Library chceme nabídnout široké veřejnosti možnost bezplatné výpůjčky stylových piknikových košů. Ty si budou moci zájemci půjčit buď prázdné zdarma proti kauci, nebo již naplněné dobrotami z produkce populární kavárny za poplatek. Připraveny budou samozřejmě verze jak pro zamilované páry, tak pro rodinné pikniky,“ láká Martínek.

Iniciativa „Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor“ vznikla na podzim roku 2013 jako projekt Univerzity Palackého v Olomouci za podpory statutárního města Olomouc a Výstaviště Flora Olomouc s cílem vnést do olomouckých parků a dalších veřejných prostor více kulturních, společenských, sportovních a edukativních akcí nízkorozpočtového a nízkoprahového charakteru. Během tří let proběhla především v olomouckých parcích zhruba stovka akcí pod hlavičkou Zaparkuj.
Další informace a aktuální program najdete na www.facebook.com/zaparkuj. Webové stránky www.zaparkuj.upol.cz budou spuštěny v polovině června.

autor: www.zaparkuj.upol.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

01.11.2017

Během dvou hodin přišla dívka o kolo
Včera po deváté hodině večer se osobně na služebnu městské policie dostavila jedenadvacetiletá dívka, které zde oznámila krádež jízdního kola. Dívka strážníkům sdělila, že si toho dne kolem sedmé hodiny večer uzamkla své jízdní kolo u zábradlí na ulici Jeremenkova a šla si zacvičit do fit centra. Po necelých dvou hodinách se na místo vrátila, ale na místě se nacházel pouze zámek od kola. Vzhledem k ceně kola se bude případem, pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku neznámým pachatelem, zabývat správní orgán.

01.11.2017

Muž svařoval fólie uprostřed silnice
Telefonické oznámení o muži, který zabral část pozemní komunikace na ulici U Panelárny a svařuje zde fólie, přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc včera v deset hodin dopoledne. Hlídka na místě zjistila, že pracovník firmy zde rozvinul cca 30 metrů fólie, kterou svařuje. Vzhledem k tomu, že muž nepředložil povolení ke zvláštnímu užívání komunikace a činnost odmítl ukončit, byla celá věc oznámena správnímu orgánu pro podezření ze spáchání přestupku dle zákona o pozemních komunikacích.

30.10.2017

Extrémní vítr zaměstnal strážníky
Na dvě desítky oznámení v souvislosti se silným větrem přijalo během uplynulé neděle Operační středisko Městské policie Olomouc. Lidé oznamovali popadané střešní tašky, padající omítku, spadené stromy, poletující polystyren ze staveb, vyhnuté mobilní oplocení nebo spadené mobilní WC na osobní automobil.

27.10.2017

Pořezaný muž
Operační středisko Městské policie Olomouc přijalo ve čtvrtek 26.10.2017 v 18:18 hodin telefonické oznámení o pořezaném muži před provozovnou Taverna Alegra na ulici Kateřinská v Olomouci. Po příjezdu na místo hlídka kontaktovala oznamovatele, který uvedl, že mu pořezaný muž sdělil, že se pořezal sám a hodlá v tom pokračovat. Poté z místa utekl. Strážníkům se podařilo pořezaného muže nalézt. Ten měl řezné poranění na zápěstí levé ruky. Strážníci mu poraněnou ruku ošetřili a přivolali na místo Zdravotnickou záchrannou službu Olomouckého kraje. Pořezaný muž odmítl strážníkům prokázat svou totožnost a po opakované výzvě k prokázání totožnosti se pokusil o útěk se slovy, že na žádné doktory čekat nebude a že se bude dále sebepoškozovat. Aby zabránili jeho útěku a možnému dalšímu sebepoškozování, použili strážníci proti muži hmaty a chvaty sebeobrany a přiložili mu pouta.

25.10.2017

Vjezd do pěší zóny se muži nevyplatil
Ve středu 25.10.2017 v 11:31 hodin zastavila hlídka strážníků Městské policie Olomouc vozidlo Škoda Octavia, které se pohybovalo v pěší zóně na Horním náměstí v Olomouci a jehož řidič byl tedy důvodně podezřelý ze spáchání přestupku proti bezpečnosti silničního provozu. Na výzvu strážníků k předložení řidičského průkazu řidič uvedeného vozidla odpověděl, že řidičský průkaz nemá. Následným šetřením strážníci zjistili, že čtyřiašedesátiletý muž z obce na Olomoucku má vysloven zákaz řízení motorových vozidel.