> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

IV. etapa protipovodňových opatření

vloženo: 20.06.2018           komentářů: 0

Jak to bude se IV. etapou protipovodňových opatření a se zahrádkáři?


Součástí plánovaných staveb, chránících Olomouc před povodněmi, je i IV. etapa na jihu města. Ta se dotkne i zdejší zahrádkářské kolonie Morava, jejíž část bude zrušena. Pro zahrádkáře má město náhradní řešení.

Zahrádkářská kolonie leží na pravobřežní bermě řeky Moravy, což je cca 50 m široká terasa. Jedná se o nedílnou součást vodního toku, jehož koryto je na levé straně ohraničeno přirozenou břehovou hranou a na pravé straně svahem protipovodňové hráze u ČOV na Nových Sadech. Již při pětileté povodni je osada zaplavena vodou o hloubce jednoho metru, za stoleté vody pak hloubka dosahuje jednoho a půl metru, navíc jde o vodu tekoucí v aktivní záplavové zóně. Rychlost proudu přesahuje jeden a půl metru za sekundu, při dané hloubce zde tedy nelze brodit.

„Město podporuje realizaci protipovodňových opatření, jejichž vybudování je ve veřejném zájmu a ve prospěch Olomoučanů. Zároveň si uvědomujeme význam zahrádkářské činnosti. Proto aktivně připravujeme novou zahrádkářskou kolonii v lokalitě Andělská vedle Kaprodromu,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec. „Nahradíme tak zahrady z rušené části zahrádkářské osady Morava, což zahrádkářům umožní pokračovat v jejich zájmech.“

Co chce vedení města?
Pro realizaci protipovodňových opatření (PPO) bude dle Povodí Moravy, s. p., nutně rušeno 81 zahrad, které leží mezi Moravou a protipovodňovou hrází u ČOV. Zbývajících 25 zahrad, jež leží za hrází, může zůstat i nadále zachováno. Záměrem města je zajistit součinnost v přípravě PPO (tj. vůči Povodí Moravy jako investorovi), ale i umožnit další činnost zahrádkářů v nové lokalitě.

Z těchto důvodů chce město postupovat tak, aby využití stávající zahrádkářské kolonie Morava bylo umožněno v maximální možné míře, tedy až do doby předcházející zahájení vlastních stavebních prací na IV. etapě PPO. Chce také zajistit novou zahrádkářskou kolonii v lokalitě Andělská, na níž se bude možné přestěhovat s dostatečnou časovou rezervou před zahájením stavebních prací na IV. etapě PPO (tj. s předpokládanou realizací přesunu v rozmezí podzim 2019 – jaro 2020). Nyní je nová kolonie připravena po majetkoprávní stránce, změna v územním plánu je ve fázi přípravy. Město chce vlastníkům přiměřeně kompenzovat i likvidaci staveb ve stávající kolonii, a to převzetím nákladů na jejich odstranění, výkupy pozemků a investičními náklady na vybudování nové kolonie.

„Z hlediska tvorby a ochrany životního prostředí ve městě nelze území, kde má být čtvrtá etapa realizována, řešit jako poldr. Stejně tak prohloubení koryta Moravy v jižní části města by nezajistilo ochranu na 380letou vodu reprezentující převedení průtoku 650 metrů krychlových,“ objasnil vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.

Zahrádkáři se mohou už dnes hlásit o nové zahrady
Rozvržení nové zahrádkářské lokality Andělská počítá se zřízením 85 zahrad, rozdělených do šesti dílčích sektorů. Jednotlivé sektory budou ze strany města oploceny a přístup na každou zahradu zajištěn samostatnou bránou. K dopravní obsluze zahrad je navržena cestní síť (štěrkové cesty o šířce 6 m a 8 m). Velikost jednotlivých zahrad činí cca 250 m2 a je zde možné postavit vlastní zahradní chatku o půdorysu 5 x 5 m.

Město se nyní obrací přímo na jednotlivé stávající uživatele (fyzické osoby) – tj. zahrádkáře kolonie Morava – s nabídkou na budoucí využití nové zahrádkářské osady Andělská. Svůj zájem o novou zahrádku mohou sdělit písemně do 20. srpna 2018 na níže uvedenou adresu či na e-mail. Včas budou kontaktováni a informováni o dalším vývoji.

autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

11.02.2019

Nejdříve zlomená noha, poté epileptický
V pátek a v neděli řešili strážníci dva případy, kdy poskytovali první pomoc osobám se zdravotními problémy. Nejprve hlídka řešila muže ležícího na chodníku na ulici Kosinova, který si po pádu stěžoval na bolest ruky a nohy. Na místo byli přivoláni záchranáři, kteří následně pětačtyřicetiletého Poláka odvezli se zlomeninou kotníku do fakultní nemocnice na ošetření. Druhý případ se odehrál v neděli po poledni na ulici Jeremenkova, kde třiadvacetiletá žena dostala epileptický záchvat. Po prvotní pomoci od strážníků byla opět přivolána zdravotnická záchranná služba, která se o ženu postarala.

11.02.2019

Utekl i s tabákem
Odcizené tabákové výrobky za téměř 400,- Kč má na svědomí neznámý pachatel. Na strážníky městské policie se v pátek půl hodiny po poledni obrátila pracovnice novinového stánku na ulici I. P. Pavlova. Žena hlídce sdělila, že ke stánku přišel neznámý muž, který si chtěl zakoupit tabákové výrobky. Poté co jej oznamovatelka nachystala, muž zboží vzal z prodejního pultu a utekl s ním směrem k ulici Brněnská. Pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku neznámým pachatelem se bude případem zabývat správní orgán, kterému bylo vše oznámeno.

08.02.2019

Další jízda s nasazenou botičkou
Během posledních několika dnů řešili olomoučtí strážníci další případ, kdy se řidič rozjel s vozidlem i s nasazenou botičkou. Samotný incident se odehrál v pátek 8.2.2019 po sedmé hodině ranní v ulici Hrnčířská. Dvaapadesátiletý Američan zřejmě přehlédl nasazené blokovací zařízení a s vozidlem se rozjel. Došlo tak k poškození nejen samotné botičky, ale i části boční karoserie vozidla Škoda Fabia. Celou věc si na místě převzali policisté z dopravního inspektorátu Policie ČR.

08.02.2019

Část vypila, zbytek ukradla
V pátek 8. února před devátou hodinou ranní byli strážníci Městské policie Olomouc vysláni do nákupního centra na ulici Kafkova, kde mělo dojít ke krádeži. Na místě již na hlídku čekal pracovník ostrahy a ten jí sdělil, že viděl na prodejní ploše ženu, která nejdříve vypila třetinu láhve vodky a zbytek poté dala do tašky. S takto uschovaným zbožím následně prošla přes pokladnu ovšem bez zaplacení. Škoda byla vyčíslena na částku 150,- Kč.

07.02.2019

Muž se nahříval na parovodu
Oznámení o muži, který leží na výdechu parovodu za autobusovým nádražím na ulici Sladkovského a nehýbe se, přijalo ve čtvrtek 7. února po deváté hodině ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila padesátiletého muže bez domova, který pouze tvrdě spal. Po vzbuzení byl muž poučen o možnosti využití azylového domu a poté z místa odešel.