> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Leopold Pospíšil a Alojz Mutňanský.

vloženo: 08.10.2018           komentářů: 0

Senát vyznamenal dva významné a statečné Olomoučany

Leopold Pospíšil a Alojz Mutňanský. Dva Olomoučané, kteří v těchto dnech obdrželi stříbrnou pamětní medaili Senátu Parlamentu ČR u příležitosti Dne české státnosti. Oba muže spojuje kromě jiného především odvaha a vytrvalost.

Předávání čestných medailí se odehrálo v předvečer státního svátku 27. Září v hlavním sále Valdštejnského paláce v Praze. Mezi jednadvaceti dekorovanými osobnostmi byli právě tito dva Olomoučané.

Leopold Pospíšil (* 1923) je americký právník a zakladatel vědního oboru právní antropologie. Narodil se roku 1923 do rodiny významného právníka a současně vlastence, který za protektorátu podporoval domácí odboj. Sám Leopold Pospíšil vystudoval Slovanské gymnázium a následně začal studovat práva na Univerzitě Karlově. Už za války se zapojoval do odboje, později byl jakožto jeden z vůdců protikomunistického studentského hnutí varován, že je na černé listině komunistů, a na poslední chvíli stihl po únoru 1948 utéct. V Americe vystudoval sociologii, antropologii a filozofii. Cestoval do málo probádaných míst světa a studoval zvyky a právní vědomí domorodých kmenů například mezi divokými Kapauky na Nové Guinei, mezi Eskymáky nebo indiány Hopi. Napsal desítky knih, stovky odborných článků, vyučoval a byl poradcem několika amerických prezidentů.

Žije v USA, ale i v pokročilém věku pravidelně létá do České republiky, kde přednáší a aktivně pracuje. Je také držitelem Ceny města Olomouce.

Alojz Mutňanský (* 1922) je bývalý vojenský letec, akrobat a letecký instruktor. Po válce působil jako letec na vojenském letišti v Olomouci – Neředíně. V roce 1948 převzal spolu s Antonínem Ocelkou a dalšími utajené školení izraelských adeptů letectví. Tehdy šlo o zcela mimořádnou situaci, kdy bylo nutné pomoci čerstvě zrozenému izraelskému státu, na nějž útočily armády arabských zemí. Alojz Mutňanský se v tehdejších utajovaných a přitom značně provizorních podmínkách podílel na kvalitním vycvičení padesáti výtečných letců, kteří pak měli značný podíl na tehdejší úspěšné obraně Izraele.

Dnes žije v Domově seniorů v Olomouci-Chválkovicích, kde se před dvěma lety setkal i se svým někdejším žákem, slavným izraelským letcem a leteckým konstruktérem Hugo Maromem. Navštívil jej i izraelský velvyslanec Gary Koren.


autor: www.olomouc.eu

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

14.06.2019

Čtveřice psů skončila v útulku
Rovných pět oznámení o volně pobíhajících psech na území města Olomouce přijalo včera operační středisko. Strážníci byli postupně vysláni na ulice Švýcarské nábřeží, Na Krejnici, Jeremiášova a ve dvou případech na třídu Míru. Pouze v jednom případě se nepodařilo zvíře odchytit, zbývající čtveřice tak putovala do útulku pro psy v Neředíně. Od ledna strážníci řešili celkem 227 oznámení, kdy bylo odchyceno celkem 129 psů.

13.06.2019

Lapkové řádí i v parných dnech
Ve středu 12.6.2019 přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc čtyři oznámení o krádežích supermarketech. Strážníci třikrát vyjížděli do supermarketu na ulici Pražská a v jednom případu na ulici Štursova. Lapkové ve věku 39- 60 let odcizili zboží v celkové hodnotě přes 1 100,- Kč. Rekordmanem byl třiapadesátiletý muž, který byl v tomto roce pro krádeže řešen již desetkrát.

13.06.2019

Tři nálezy stříkaček během jednoho dne
Hned tři oznámení o nálezu použitých injekčních stříkaček a jehel řešili ve středu 12. června olomoučtí strážníci. Hlídky byly postupně vyslány na ulice Březinova, Pražská a do Smetanových sadů. Zde odebraly do sběrných boxů tři stříkačky, které budou následně předány k odborné likvidaci. V letošním roce se jednalo již o 113 oznámení, kdy bylo odebráno celkem 184 kusů infekčního materiálu.

12.06.2019

Nejdřív facka, poté roztržený řetízek
Včera v ranních hodinách byla hlídka Městské policie Olomouc vyslána na ulici Husitská, kde mělo dle telefonického oznámení docházet k fyzickému napadání ženy neznámým mužem. Strážníci na místě kontaktovali osoby dle popisu, kdy osmnáctiletá dívka uvedla, že se pohádala se svým bývalým přítelem. Ten jí měl následně udeřit do obličeje a poté jí při hádce strhnout zlatý řetízek z krku.

05.06.2019

Řidička se rozjela i s „botičkou“
Ve středu 5. června v odpoledních hodinách byla hlídka městské policie vyslána na ulici Slovenská, kde řidička žádala o demontáž blokovacího zařízení ze svého vozidla. Třicetiletá žena strážníkům na místě sdělila, že si „botičky“ nevšimla a podařilo se jí s ní rozjet. K poškození vozidla Volkswagen nedošlo, ale byla způsobena škoda na blokovacím zařízení.