> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Půjčte si vrtačku nebo otočte knihu

vloženo: 02.11.2018           komentářů: 0

Na Olomoucku vznikají nové sousedské aktivity
Chybějící nářadí, radu od zkušeného kutila či prostor pro opravu staré židle? V Olomoucké dílně najdete všechno. Dílnu založil spolek aktivních studentů, kteří chtějí umožnit místním kutilům i těm méně zručným, aby se propojili a vzájemně si pomohli v rámci sousedské výpomoci. Podobně aktivní skupina obyvatel zase přišla s nápadem, jak pomocí dobrovolníků vybudovat v ulicích Dolan, Pohořan a Vésky síť knihovniček, které budou místním volně k dispozici. Oba projekty podpořila Nadace Via v rámci programu Živá komunita.
Olomoucká dílna poskytuje prostor pro práci se dřevem, kovem, kůží i textilem. Je zde možné využít nářadí a stroje, někteří z kutilů vedou kurzy pro ostatní zájemce o dané řemeslo. Dílna spolupracuje s Domem dětí a mládeže, Univerzitou Palackého v Olomouci, spolkem SPOLU, se skauty, ale také s místními řemeslníky, kteří chtějí své zkušenosti předávat dál. Jak říká jeden ze zakladatelů dílny: „Někdo pomůže někomu vymalovat, stěhovat, pověsit poličku, opravit starý nábytek či kapající kohoutek, další poradí, kde koupit jaký materiál a co a jak vyrobit. K tomu poskytujeme prostor, kde pořádáme kurzy zaměřené na základní dovednosti. Rádi bychom oslovili i další nové sousedy, kterým by se projekt mohl líbit“.


Olomoucká dílna za přispění Nadace Via stmeluje sousedy a podporuje řemesla

Vyměňovat si knihy se sousedy, potkávat se, sblížit se – to je cíl Příležitostné Asociace Kulturního Obrození (alias P.A.K.O.) z Dolan. Asociace plánuje nejen postavit síť knihovniček, ale na různých místech v obci chce také pořádat setkání na podporu čtenářské gramotnosti, či podpořit umělecké aktivity místní občanů. V Dolanech, Pohořanech či Vésce tak bude možné navštívit třeba autorská čtení, knižní a řemeslné trhy, výstavy, projekce či hudební večery.


Podpořit kulturní vyžití místních chce spolek P.A.K.O. z Dolan

Nadace Via vybraným projektům nabízí finanční příspěvek na pokrytí nezbytných nákladů, mentorskou podporu a možnost setkávat se s dalšími aktivními lidmi z celé republiky. V Olomouckém kraji Nadace Via v minulosti podpořila například obnovu dění a objektu letního divadla ve Smetanových sadech v Jeseníku nebo úpravu parku pro setkávání obyvatel z Řepčína a Hejčína.
„Živá komunita je program, kterým chceme podpořit skupiny aktivních lidí, kteří mají chuť a nápad na oživení svého okolí. Ale není to jen o proměně parku či opravě starého kostela. Naším záměrem je vytváření větší sousedské pospolitosti – a to vidíme, když se nakonec do projektu zapojí větší část obce a lidé vytváří něco pro sebe společnými silami“, říká Michaela Rázgová, programová manažerka Nadace Via.
V roce 2018 bylo zatím v programu podpořeno 42 projektů z různých částí celé republiky. Do programu je možné se hlásit na ....nadacevia.cz/ziva-komunita/.
Program Živá komunita je financován z darů Nadace Jablotron, společnosti NET4GAS a individuálních dárců.

autor: Monika Skopalová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

10.01.2019

Komu se nehodil čuník?
Nález kadáveru prasete domácího v poli u bočního vchodu na hřbitov ve Chválkovicích řešili včera po osmé hodině ranní strážníci Městské policie Olomouc. Hlídka na místě nalezla prase o hmotnosti cca 80 kg. Komu zvíře patří nebo kdo jej na místo vyvezl, se nepodařilo zjistit. Kadáver zvířete byl proto převezen na veterinární stanici k dalším opatřením.

10.01.2019

Pro dobrotu na žebrotu
O tom, že dobrota se v některých případech nevyplácí, se včera několik minut před půlnocí přesvědčil devětapadesátiletý muž z obce na Bruntálsku. Ten byl v blízkosti zastávky městské hromadné dopravy na třídě Svobody osloven neznámým mužem, který ho požádal o zapůjčení mobilního telefonu k uskutečnění jednoho hovoru. V okamžiku, kdy oslovený vytáhl telefon z oděvu, byl mu podezřelým vytržen a ten se s ním dal na útěk směrem k Bezručovým sadům.

09.01.2019

Cestující měl konflikt s revizorem
Oznámení o napadení revizora mladíkem na autobusovém nádraží u Tržnice přijalo včera hodinu po poledni Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě kontaktovala revizora a ten označil muže, který neměl platnou jízdenku a choval se k němu v autobuse nevhodně, kdy na něj křičel a revizor měl z jeho agresivního chování obavu. Třicetiletý muž z Jesenicka se přiznal k nevhodnému chování, ale popřel fyzické napadení

08.01.2019

Strážníci zasahovali u sporu
Včera v osm hodin večer oznámil dispečer Dopravního podniku města Olomouce neshody mezi dvěma cestujícím v tramvaji na konečné zastávce na ulici Hraniční. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka, která po příjezdu na místo zjistila, že se zde nachází muž se ženou. Podle řidiče tramvaje se dvojice měla slovně napadat a přitom mělo dojít také k rozbití skleněné láhve, kterou měli při sobě.

07.01.2019

Flexou odřezali katalyzátor
Telefonické oznámení o dvojici mužů, kteří u zaparkovaného vozidla na ulici Fragnerova něco dělají pomocí rozbrušovačky, přijalo v neděli před třetí hodinou ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Po příjezdu hlídky se na místě již nikdo nenacházel. Prohlídkou vozu strážníci zjistili, že zde pachatelé odřezali katalyzátor výfukového systému.