> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Velmi vítaný novoroční dárek

vloženo: 03.01.2019           komentářů: 0

Anička a Evička, dvě speciálně vybavená auta, pomohou dobrovolným hasičům.

Velmi vítaný novoroční dárek dostali dnes dobrovolní hasiči z Černovíra a Radíkova. Dva nové, speciálně upravené automobily v celkové hodnotě 2,7 milionů korun jim předali primátor Mirek Žbánek a jeho první náměstek Martin Major. Vozy dostaly při následném křtu jména Anička a Evička.

„Průměrné stáří vozového parku olomouckých dobrovolných hasičů je čtrnáct let, nároky na technické parametry vozidel přitom stále rostou. Chceme se proto intenzivně věnovat podpoře modernizace vozového parku, kterou si pro svou důležitou práci naši dobrovolní hasiči zaslouží,“ řekl primátor Žbánek. Hasičům i Olomoučanům popřál, ať s novými vozy musí vyjíždět co nejméně často. „Město potřebuje ochranu hasičů, a hasiči zase potřebují naši podporu,“ dodal náměstek Martin Major. „Nejde jen o vozidla, ale i o další vybavení a samozřejmě i o objekty zbrojnic, které se snažíme buď modernizovat, nebo stavět nové.“

Náklady na pořízení dvou vozů Ford Transit se speciální vestavbou byly 2,7 milionu korun. Městu se podařilo získat dotaci z Ministerstva vnitra – Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR ve výši 900 tisíc korun, Olomoucký kraj přispěl částkou 200 tisíc korun. Město ze svého rozpočtu zaplatilo částku 1,6 milionu korun. Nové vozy budou sloužit k přepravě členů jednotky a základního hasičského vybavení na místo zásahu. V případě potřeby mohou sloužit i k evakuaci obyvatel. Vestavba umožňuje převoz motorové stříkačky s příslušenstvím, plovoucí čerpadlo, dva dýchací přístroje, dva hasicí přístroje a úložné prostory pro předepsané vybavení.

„Za poslední čtyři roky město ve prospěch dobrovolných hasičů realizovalo investiční akce za zhruba 27 milionů korun, na které dokázali díky dobré práci našich kolegů a spolupracovníků získat dotace ve výši 20 milionů korun,“ řekl náměstek Major. „V tomto trendu bychom rádi pokračovali i ve stávajícím volebním období, již nyní mohu prozradit, že zvažujeme další dotační programy, kterými bychom chtěli získat nové možnosti podpory pro olomoucké dobrovolné hasiče,“ doplnil primátor Žbánek.

V minulých letech byla dokončena stavba nové zbrojnice pro SDH Topolany za 9 milionů korun a SDH Droždín a SDH Lošov se dočkaly významných rekonstrukcí zbrojnic. Vloni město nakoupilo hasičům nové vybavení za 800 tisíc korun. V letošním roce je naplánován nákup dalších dvou nových automobilů pro jednotky v Droždíně a Holici a velitelské vozidlo pro SDH Chválkovice. Vedle toho se letos dočkají olomoučtí hasiči i otevření nové zbrojnice ve Chválkovicích. Její stavba vyjde přibližně na 15 milionů korun, přičemž dotace z IROP představuje 90 procent, zbylých 10 procent nákladů bude město hradit ze svého rozpočtu. Současně je v rozpočtu města alokována částka 2,8 milionu korun na pořízení hasičské cisterny v případě, že radnice uspěje s žádostí a získá dotaci ze strany Hasičského záchranného sboru ČR.


autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

11.02.2019

Nejdříve zlomená noha, poté epileptický
V pátek a v neděli řešili strážníci dva případy, kdy poskytovali první pomoc osobám se zdravotními problémy. Nejprve hlídka řešila muže ležícího na chodníku na ulici Kosinova, který si po pádu stěžoval na bolest ruky a nohy. Na místo byli přivoláni záchranáři, kteří následně pětačtyřicetiletého Poláka odvezli se zlomeninou kotníku do fakultní nemocnice na ošetření. Druhý případ se odehrál v neděli po poledni na ulici Jeremenkova, kde třiadvacetiletá žena dostala epileptický záchvat. Po prvotní pomoci od strážníků byla opět přivolána zdravotnická záchranná služba, která se o ženu postarala.

11.02.2019

Utekl i s tabákem
Odcizené tabákové výrobky za téměř 400,- Kč má na svědomí neznámý pachatel. Na strážníky městské policie se v pátek půl hodiny po poledni obrátila pracovnice novinového stánku na ulici I. P. Pavlova. Žena hlídce sdělila, že ke stánku přišel neznámý muž, který si chtěl zakoupit tabákové výrobky. Poté co jej oznamovatelka nachystala, muž zboží vzal z prodejního pultu a utekl s ním směrem k ulici Brněnská. Pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku neznámým pachatelem se bude případem zabývat správní orgán, kterému bylo vše oznámeno.

08.02.2019

Další jízda s nasazenou botičkou
Během posledních několika dnů řešili olomoučtí strážníci další případ, kdy se řidič rozjel s vozidlem i s nasazenou botičkou. Samotný incident se odehrál v pátek 8.2.2019 po sedmé hodině ranní v ulici Hrnčířská. Dvaapadesátiletý Američan zřejmě přehlédl nasazené blokovací zařízení a s vozidlem se rozjel. Došlo tak k poškození nejen samotné botičky, ale i části boční karoserie vozidla Škoda Fabia. Celou věc si na místě převzali policisté z dopravního inspektorátu Policie ČR.

08.02.2019

Část vypila, zbytek ukradla
V pátek 8. února před devátou hodinou ranní byli strážníci Městské policie Olomouc vysláni do nákupního centra na ulici Kafkova, kde mělo dojít ke krádeži. Na místě již na hlídku čekal pracovník ostrahy a ten jí sdělil, že viděl na prodejní ploše ženu, která nejdříve vypila třetinu láhve vodky a zbytek poté dala do tašky. S takto uschovaným zbožím následně prošla přes pokladnu ovšem bez zaplacení. Škoda byla vyčíslena na částku 150,- Kč.

07.02.2019

Muž se nahříval na parovodu
Oznámení o muži, který leží na výdechu parovodu za autobusovým nádražím na ulici Sladkovského a nehýbe se, přijalo ve čtvrtek 7. února po deváté hodině ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila padesátiletého muže bez domova, který pouze tvrdě spal. Po vzbuzení byl muž poučen o možnosti využití azylového domu a poté z místa odešel.