> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Velmi vítaný novoroční dárek

vloženo: 03.01.2019           komentářů: 0

Anička a Evička, dvě speciálně vybavená auta, pomohou dobrovolným hasičům.

Velmi vítaný novoroční dárek dostali dnes dobrovolní hasiči z Černovíra a Radíkova. Dva nové, speciálně upravené automobily v celkové hodnotě 2,7 milionů korun jim předali primátor Mirek Žbánek a jeho první náměstek Martin Major. Vozy dostaly při následném křtu jména Anička a Evička.

„Průměrné stáří vozového parku olomouckých dobrovolných hasičů je čtrnáct let, nároky na technické parametry vozidel přitom stále rostou. Chceme se proto intenzivně věnovat podpoře modernizace vozového parku, kterou si pro svou důležitou práci naši dobrovolní hasiči zaslouží,“ řekl primátor Žbánek. Hasičům i Olomoučanům popřál, ať s novými vozy musí vyjíždět co nejméně často. „Město potřebuje ochranu hasičů, a hasiči zase potřebují naši podporu,“ dodal náměstek Martin Major. „Nejde jen o vozidla, ale i o další vybavení a samozřejmě i o objekty zbrojnic, které se snažíme buď modernizovat, nebo stavět nové.“

Náklady na pořízení dvou vozů Ford Transit se speciální vestavbou byly 2,7 milionu korun. Městu se podařilo získat dotaci z Ministerstva vnitra – Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR ve výši 900 tisíc korun, Olomoucký kraj přispěl částkou 200 tisíc korun. Město ze svého rozpočtu zaplatilo částku 1,6 milionu korun. Nové vozy budou sloužit k přepravě členů jednotky a základního hasičského vybavení na místo zásahu. V případě potřeby mohou sloužit i k evakuaci obyvatel. Vestavba umožňuje převoz motorové stříkačky s příslušenstvím, plovoucí čerpadlo, dva dýchací přístroje, dva hasicí přístroje a úložné prostory pro předepsané vybavení.

„Za poslední čtyři roky město ve prospěch dobrovolných hasičů realizovalo investiční akce za zhruba 27 milionů korun, na které dokázali díky dobré práci našich kolegů a spolupracovníků získat dotace ve výši 20 milionů korun,“ řekl náměstek Major. „V tomto trendu bychom rádi pokračovali i ve stávajícím volebním období, již nyní mohu prozradit, že zvažujeme další dotační programy, kterými bychom chtěli získat nové možnosti podpory pro olomoucké dobrovolné hasiče,“ doplnil primátor Žbánek.

V minulých letech byla dokončena stavba nové zbrojnice pro SDH Topolany za 9 milionů korun a SDH Droždín a SDH Lošov se dočkaly významných rekonstrukcí zbrojnic. Vloni město nakoupilo hasičům nové vybavení za 800 tisíc korun. V letošním roce je naplánován nákup dalších dvou nových automobilů pro jednotky v Droždíně a Holici a velitelské vozidlo pro SDH Chválkovice. Vedle toho se letos dočkají olomoučtí hasiči i otevření nové zbrojnice ve Chválkovicích. Její stavba vyjde přibližně na 15 milionů korun, přičemž dotace z IROP představuje 90 procent, zbylých 10 procent nákladů bude město hradit ze svého rozpočtu. Současně je v rozpočtu města alokována částka 2,8 milionu korun na pořízení hasičské cisterny v případě, že radnice uspěje s žádostí a získá dotaci ze strany Hasičského záchranného sboru ČR.


autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

10.01.2019

Komu se nehodil čuník?
Nález kadáveru prasete domácího v poli u bočního vchodu na hřbitov ve Chválkovicích řešili včera po osmé hodině ranní strážníci Městské policie Olomouc. Hlídka na místě nalezla prase o hmotnosti cca 80 kg. Komu zvíře patří nebo kdo jej na místo vyvezl, se nepodařilo zjistit. Kadáver zvířete byl proto převezen na veterinární stanici k dalším opatřením.

10.01.2019

Pro dobrotu na žebrotu
O tom, že dobrota se v některých případech nevyplácí, se včera několik minut před půlnocí přesvědčil devětapadesátiletý muž z obce na Bruntálsku. Ten byl v blízkosti zastávky městské hromadné dopravy na třídě Svobody osloven neznámým mužem, který ho požádal o zapůjčení mobilního telefonu k uskutečnění jednoho hovoru. V okamžiku, kdy oslovený vytáhl telefon z oděvu, byl mu podezřelým vytržen a ten se s ním dal na útěk směrem k Bezručovým sadům.

09.01.2019

Cestující měl konflikt s revizorem
Oznámení o napadení revizora mladíkem na autobusovém nádraží u Tržnice přijalo včera hodinu po poledni Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě kontaktovala revizora a ten označil muže, který neměl platnou jízdenku a choval se k němu v autobuse nevhodně, kdy na něj křičel a revizor měl z jeho agresivního chování obavu. Třicetiletý muž z Jesenicka se přiznal k nevhodnému chování, ale popřel fyzické napadení

08.01.2019

Strážníci zasahovali u sporu
Včera v osm hodin večer oznámil dispečer Dopravního podniku města Olomouce neshody mezi dvěma cestujícím v tramvaji na konečné zastávce na ulici Hraniční. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka, která po příjezdu na místo zjistila, že se zde nachází muž se ženou. Podle řidiče tramvaje se dvojice měla slovně napadat a přitom mělo dojít také k rozbití skleněné láhve, kterou měli při sobě.

07.01.2019

Flexou odřezali katalyzátor
Telefonické oznámení o dvojici mužů, kteří u zaparkovaného vozidla na ulici Fragnerova něco dělají pomocí rozbrušovačky, přijalo v neděli před třetí hodinou ranní Operační středisko Městské policie Olomouc. Po příjezdu hlídky se na místě již nikdo nenacházel. Prohlídkou vozu strážníci zjistili, že zde pachatelé odřezali katalyzátor výfukového systému.