> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Velmi vítaný novoroční dárek

vloženo: 03.01.2019           komentářů: 0

Anička a Evička, dvě speciálně vybavená auta, pomohou dobrovolným hasičům.

Velmi vítaný novoroční dárek dostali dnes dobrovolní hasiči z Černovíra a Radíkova. Dva nové, speciálně upravené automobily v celkové hodnotě 2,7 milionů korun jim předali primátor Mirek Žbánek a jeho první náměstek Martin Major. Vozy dostaly při následném křtu jména Anička a Evička.

„Průměrné stáří vozového parku olomouckých dobrovolných hasičů je čtrnáct let, nároky na technické parametry vozidel přitom stále rostou. Chceme se proto intenzivně věnovat podpoře modernizace vozového parku, kterou si pro svou důležitou práci naši dobrovolní hasiči zaslouží,“ řekl primátor Žbánek. Hasičům i Olomoučanům popřál, ať s novými vozy musí vyjíždět co nejméně často. „Město potřebuje ochranu hasičů, a hasiči zase potřebují naši podporu,“ dodal náměstek Martin Major. „Nejde jen o vozidla, ale i o další vybavení a samozřejmě i o objekty zbrojnic, které se snažíme buď modernizovat, nebo stavět nové.“

Náklady na pořízení dvou vozů Ford Transit se speciální vestavbou byly 2,7 milionu korun. Městu se podařilo získat dotaci z Ministerstva vnitra – Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR ve výši 900 tisíc korun, Olomoucký kraj přispěl částkou 200 tisíc korun. Město ze svého rozpočtu zaplatilo částku 1,6 milionu korun. Nové vozy budou sloužit k přepravě členů jednotky a základního hasičského vybavení na místo zásahu. V případě potřeby mohou sloužit i k evakuaci obyvatel. Vestavba umožňuje převoz motorové stříkačky s příslušenstvím, plovoucí čerpadlo, dva dýchací přístroje, dva hasicí přístroje a úložné prostory pro předepsané vybavení.

„Za poslední čtyři roky město ve prospěch dobrovolných hasičů realizovalo investiční akce za zhruba 27 milionů korun, na které dokázali díky dobré práci našich kolegů a spolupracovníků získat dotace ve výši 20 milionů korun,“ řekl náměstek Major. „V tomto trendu bychom rádi pokračovali i ve stávajícím volebním období, již nyní mohu prozradit, že zvažujeme další dotační programy, kterými bychom chtěli získat nové možnosti podpory pro olomoucké dobrovolné hasiče,“ doplnil primátor Žbánek.

V minulých letech byla dokončena stavba nové zbrojnice pro SDH Topolany za 9 milionů korun a SDH Droždín a SDH Lošov se dočkaly významných rekonstrukcí zbrojnic. Vloni město nakoupilo hasičům nové vybavení za 800 tisíc korun. V letošním roce je naplánován nákup dalších dvou nových automobilů pro jednotky v Droždíně a Holici a velitelské vozidlo pro SDH Chválkovice. Vedle toho se letos dočkají olomoučtí hasiči i otevření nové zbrojnice ve Chválkovicích. Její stavba vyjde přibližně na 15 milionů korun, přičemž dotace z IROP představuje 90 procent, zbylých 10 procent nákladů bude město hradit ze svého rozpočtu. Současně je v rozpočtu města alokována částka 2,8 milionu korun na pořízení hasičské cisterny v případě, že radnice uspěje s žádostí a získá dotaci ze strany Hasičského záchranného sboru ČR.


autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

14.06.2019

Čtveřice psů skončila v útulku
Rovných pět oznámení o volně pobíhajících psech na území města Olomouce přijalo včera operační středisko. Strážníci byli postupně vysláni na ulice Švýcarské nábřeží, Na Krejnici, Jeremiášova a ve dvou případech na třídu Míru. Pouze v jednom případě se nepodařilo zvíře odchytit, zbývající čtveřice tak putovala do útulku pro psy v Neředíně. Od ledna strážníci řešili celkem 227 oznámení, kdy bylo odchyceno celkem 129 psů.

13.06.2019

Lapkové řádí i v parných dnech
Ve středu 12.6.2019 přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc čtyři oznámení o krádežích supermarketech. Strážníci třikrát vyjížděli do supermarketu na ulici Pražská a v jednom případu na ulici Štursova. Lapkové ve věku 39- 60 let odcizili zboží v celkové hodnotě přes 1 100,- Kč. Rekordmanem byl třiapadesátiletý muž, který byl v tomto roce pro krádeže řešen již desetkrát.

13.06.2019

Tři nálezy stříkaček během jednoho dne
Hned tři oznámení o nálezu použitých injekčních stříkaček a jehel řešili ve středu 12. června olomoučtí strážníci. Hlídky byly postupně vyslány na ulice Březinova, Pražská a do Smetanových sadů. Zde odebraly do sběrných boxů tři stříkačky, které budou následně předány k odborné likvidaci. V letošním roce se jednalo již o 113 oznámení, kdy bylo odebráno celkem 184 kusů infekčního materiálu.

12.06.2019

Nejdřív facka, poté roztržený řetízek
Včera v ranních hodinách byla hlídka Městské policie Olomouc vyslána na ulici Husitská, kde mělo dle telefonického oznámení docházet k fyzickému napadání ženy neznámým mužem. Strážníci na místě kontaktovali osoby dle popisu, kdy osmnáctiletá dívka uvedla, že se pohádala se svým bývalým přítelem. Ten jí měl následně udeřit do obličeje a poté jí při hádce strhnout zlatý řetízek z krku.

05.06.2019

Řidička se rozjela i s „botičkou“
Ve středu 5. června v odpoledních hodinách byla hlídka městské policie vyslána na ulici Slovenská, kde řidička žádala o demontáž blokovacího zařízení ze svého vozidla. Třicetiletá žena strážníkům na místě sdělila, že si „botičky“ nevšimla a podařilo se jí s ní rozjet. K poškození vozidla Volkswagen nedošlo, ale byla způsobena škoda na blokovacím zařízení.