> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Strážníci dohlédnou na bezpečí

vloženo: 03.04.2019           komentářů: 0

Strážníci dohlédnou na bezpečí ve městě také v nových ekologicky šetrných elektromobilech

Ekologické a přitom stoprocentní ve službě, takové budou nové elektromobily, které využijí strážníci Městské policie Olomouc. Tři nová vozidla na alternativní pohon budou sloužit konkrétně strážníkům z Oddělení dopravní služby a ostrahy. Primárně budou využity při výkonu služby v centru města.

„Pořízením vozidel s elektrickým pohonem začínáme plnit náš záměr podpory ekologických forem dopravy. Tento krok samozřejmě souvisí i s naším plánem udržitelné mobility,“ říká primátor Mirek Žbánek. „Vzhledem k tomu, že tato vozidla budou Olomoučané často potkávat v centru města, můžeme tak navíc přispět i k propagaci vozidel na alternativní pohon,“ dodává náměstek primátora Matouš Pelikán. Elektrovozidla totiž budou používána na nejvíce frekventovaných místech.

„Strážníci dostanou k dispozici dva elektromobily Nissan Leaf ve verzi Acenta, podle dostupných referencí se má jednat o nejprodávanější elektromobily v Evropě,“ upřesňuje ředitel Městské policie Olomouc Pavel Skalický. Automobilovou flotilu městské policie pak doplní třetí užitkové vozidlo, nová dodávka Nissan E-NV200, která strážníkům při jejich práci dlouhodobě chyběla. Nabíjení akumulátorů budou strážníci řešit přímo před služebnou v Kateřinské ulici – právě tam totiž budou v první fázi zřízeny dva nabíjecí stojany.
Nissan Leaf ve verzi Acenta

Vybrané technické specifikace:

kapacita baterie: 40 kWh
kombinovaný dojezd: 270 km, město 389 km
doba nabíjení: 7 hodin a 30 minut
maximální rychlost: 144 km/h

Nissan E-NV200

Vybrané technické specifikace:

kapacita zavazadlového prostoru: 4,2 m3
kombinovaný dojezd: 200 km, město 301 km

Automobily budou strážníkům k dispozici po dobu pěti let, financování je zajištěno formou operativního leasingu. Statutární město Olomouc řeší tento leasing společně, a tedy i ekonomicky výhodně, se společností Olterm & TD.

„Současně se nové elektromobily objeví také ve výbavě Zoologické zahrady Olomouc,“ připomíná náměstek Matouš Pelikán fakt, že pořízení aut pro strážníky není ojedinělým krokem. K zajištění provozu si nyní zoo pořizuje tři malá nákladní elektrovozidla skupiny N1, jednu elektrickou čtyřkolku skupiny L7E a dvě trojkolky L2E. Celkové náklady na pořízení těchto šesti elektrovozidel činí zhruba 3 miliony korun. Na tuto investici se podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí ČR v částce 1 940 000 korun. Zbývající částku 1 milion korun uvolnila Rada města Olomouce z rezervního fondu.

V Olomouci doposud elektromobily nevyužívá žádná městská organizace. Městská policie má ale z minulosti zkušenosti se skútry na elektrický pohon, ty se ale neosvědčily při praktickém provozu v terénu. Městská policie doposud pravidelně používala pouze vozítka Segway.


autor: MP - Olomouc

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly cho
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utekl.

16.04.2019

Strážníci řešili sousedský spor
Včera před osmou hodinou ranní byli vysláni strážníci Městské policie Olomouc na ulici Vojanova, kde mělo dojít k incidentu mezi sousedy. Na místě hlídka kontaktovala obě strany sporu, kdy seniorka k věci vypověděla, že toho dne ráno se vracela z procházky a u bytu se potkala se sousedem. Ten ji měl vulgárně osočit a strčit do ní. Muž k celé věci uvedl, že když šel z bytu tak potkal sousedku, která mu měla sprostě nadávat a vyhrožovat mu otrávením psa.

14.04.2019

Američan skončil na záchytce
V neděli 14. dubna před desátou hodinou večer přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení od obsluhy baru na ulici 1. máje o podnapilém muži. Strážníci na místě do barmanky zjistili, že do provozovny přišel starší podnapilý muž, který si zde sednul, nic si neobjednal a komunikoval pouze anglicky. Hlídka zjistila, že se jedná o pětašedesátiletého Američana neschopného chůze a nesrozumitelně komunikujícího. Na základě těchto skutečností bylo rozhodnuto o převozu na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění