> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Olomoucké Svátky písní

vloženo: 15.04.2019           komentářů: 0

Olomoucké Svátky písní jsou v nejlepší společnosti

Hanácká metropole hostí od 28. května do 2. června Mezinárodní festival pěveckých sborů Svátky písní Olomouc. Především zahraniční interprety a jejich příznivce by mohl k účasti na jeho 47. ročníku nalákat také fakt, že festival se aktuálně stal členem prestižní sítě Choral Festival Network, která sdružuje festivaly a soutěže z celého světa.

Zastoupení v databázi asociace Choral Festival Network platí ve světě sborového zpěvu za známku kvality. Zúčastněné akce jsou totiž povinny splňovat vysoké nároky, týkající se především transparentní organizace a férového přístupu k vystupujícím sborům. Svátky písní Olomouc se tímto krokem dostaly do společnosti přehlídek jako je irský Cork International Choral Festival nebo japonský Karuizawa International Choral Festival. Z tuzemských akcí jsou kromě Svátků písní členem asociace zatím jen Sborové slavnosti, pořádané každoročně v Hradci Králové.

“Svátky Písní za posledních pět let prošly řadou zásadních změn uměleckého i organizačního rázu,” prozrazuje ředitel festivalu i jeho pořadatelského spolku Festa Musicale Marek Klimeš. Festival má podle něj být vidět a slyšet především v Olomouci, ale také v zahraničí. Po letech byla obnovena široká síť zahraničních partnerů, uměleckých asociací a institucí, stejně jako festival začal být známější a otevřenější olomouckému publiku. “Kvalitu festivalu z pohledu sborového světa výrazně zlepšil nový systém soutěží pěveckých sborů a také záštity českých i zahraničních odborníků na sborový zpěv, zasedajících v porotách. Pro největší a zároveň druhý nejstarší festival tohoto typu v České republice je pak známka kvality udělená Choral Festival Network odměnou za tvrdou práci mých kolegů a kolegyň a zároveň ujištění, že festival a jeho aktivity rostou správným směrem,” dodává Klimeš.

Organizátoři festivalu v současnosti pracují na přípravách letošního ročníku Svátků písní Olomouc. Ten proběhne ve dnech od 28. května do 2. června a jako v posledních letech bude dramaturgicky spojený se Svátky města Olomouce. Svátky písní v šesti dnech nabídnou renomovanou mezinárodní soutěž pěveckých sborů Mundi Cantant, které se pravidelně účastní sbory z řady cizích zemí. Nově se pod hlavičkou festivalu koná také mezinárodní soutěž mládežnických orchestrů Harmonia Iuvenalis. Přihlášky mohou sbory i orchestry odevzdávat do konce března.

Kromě soutěží chystají organizátoři Svátků písní Olomouc také bohatý doprovodný program a koncerty zúčastněných těles nejen v centru města. “Festivalové dění má velký dosah i mimo Olomouc a to prostřednictvím online přenosů soutěží a koncertů, které každoročně zhlédne více než 20000 diváků z celého světa,” vypočítává manažer technické produkce festivalu Petr Hýl. “Město Olomouc, kterým se festival pyšní ve svém názvu se tak na malou chvíli stává metropolí sborového zpěvu,” doplňuje ho ředitel festivalu Marek Klimeš.

Sborový zpěv má v Čechách dlouhou tradici. Unie českých pěveckých sborů eviduje přes tisíc pěveckých sborů, ve skutečnosti je ale jejich počet ještě mnohem vyšší. Právě podpora a další rozvoj tohoto fenoménu je cílem festivalu Svátky písní Olomouc i celoroční činnosti jeho pořadatelů. Nedávné zařazení do asociace Choral Festival Network potvrzuje, že tato aktivita má smysl.


Pořadatelem festivalu Svátky písní Olomouc je Festa Musicale z.s. ve spolupráci s cestovní kanceláří Festa Olomouc s.r.o., Statutárním městem Olomouc a Unií českých pěveckých sborů.

autor: www.festamusicale.com

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

14.06.2019

Čtveřice psů skončila v útulku
Rovných pět oznámení o volně pobíhajících psech na území města Olomouce přijalo včera operační středisko. Strážníci byli postupně vysláni na ulice Švýcarské nábřeží, Na Krejnici, Jeremiášova a ve dvou případech na třídu Míru. Pouze v jednom případě se nepodařilo zvíře odchytit, zbývající čtveřice tak putovala do útulku pro psy v Neředíně. Od ledna strážníci řešili celkem 227 oznámení, kdy bylo odchyceno celkem 129 psů.

13.06.2019

Lapkové řádí i v parných dnech
Ve středu 12.6.2019 přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc čtyři oznámení o krádežích supermarketech. Strážníci třikrát vyjížděli do supermarketu na ulici Pražská a v jednom případu na ulici Štursova. Lapkové ve věku 39- 60 let odcizili zboží v celkové hodnotě přes 1 100,- Kč. Rekordmanem byl třiapadesátiletý muž, který byl v tomto roce pro krádeže řešen již desetkrát.

13.06.2019

Tři nálezy stříkaček během jednoho dne
Hned tři oznámení o nálezu použitých injekčních stříkaček a jehel řešili ve středu 12. června olomoučtí strážníci. Hlídky byly postupně vyslány na ulice Březinova, Pražská a do Smetanových sadů. Zde odebraly do sběrných boxů tři stříkačky, které budou následně předány k odborné likvidaci. V letošním roce se jednalo již o 113 oznámení, kdy bylo odebráno celkem 184 kusů infekčního materiálu.

12.06.2019

Nejdřív facka, poté roztržený řetízek
Včera v ranních hodinách byla hlídka Městské policie Olomouc vyslána na ulici Husitská, kde mělo dle telefonického oznámení docházet k fyzickému napadání ženy neznámým mužem. Strážníci na místě kontaktovali osoby dle popisu, kdy osmnáctiletá dívka uvedla, že se pohádala se svým bývalým přítelem. Ten jí měl následně udeřit do obličeje a poté jí při hádce strhnout zlatý řetízek z krku.

05.06.2019

Řidička se rozjela i s „botičkou“
Ve středu 5. června v odpoledních hodinách byla hlídka městské policie vyslána na ulici Slovenská, kde řidička žádala o demontáž blokovacího zařízení ze svého vozidla. Třicetiletá žena strážníkům na místě sdělila, že si „botičky“ nevšimla a podařilo se jí s ní rozjet. K poškození vozidla Volkswagen nedošlo, ale byla způsobena škoda na blokovacím zařízení.