> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Italské dny na Svatém Kopečku

vloženo: 06.05.2019           komentářů: 0

Italské dny na Svatém Kopečku připomínají, že hrůzy války dokázaly spojovat osudy lidí

Italské dny hostí od pátku Svatý Kopeček. Připomíná tak události první světové války, které před více než sto lety propojily osudy obyčejných lidí ze dvou velmi vzdálených regionů, severoitalského Trentina a moravské Hané. Obyvatelé tehdy ještě rakouského regionu Tridentsko se v květnu roku 1915 ocitli uprostřed válečné zóny mezi Rakousko-Uherskem a Itálií. Tisíce rodin bez otců, manželů a synů, kteří museli narukovat, prchaly do o něco bezpečnějšího vnitrozemí. Stovky z nich našly na téměř čtyři roky náhradní domov v okolí Olomouce, například na Radíkově, ve Vésce a právě na Svatém Kopečku.

„Připomínáme si osudy lidí, kteří se narodili daleko za Alpami v okolí města Trento, ale na několik let se stali našimi sousedy. Ženy, starce a děti tehdy bylo třeba ochránit před útrapami života na válečné frontě, a tak odcestovali tisíc kilometrů daleko, na Moravu, o níž do té doby nejspíš nikdy neslyšeli. Zůstali zde skoro čtyři roky,“ uvedl při zahájení oslav primátor Mirek Žbánek. Jak dodal, válka tehdy umožnila lidem ukázat ve vypjaté situaci skutečné charaktery. „Italští pamětníci dodnes v souvislosti s exilem v hanáckých obcích hovoří o Historii války a přátelství. Zní to na první pohled divně, ale skutečně to tak je. Moravané všechny italské hosty přijali mimořádně přátelsky. Mnozí z Italů se zde začali učit česky. Místní lidé se o ně starali jak po hmotné, tak i duchovní stránce.“ Exulanti oplátku pomáhali při práci na polích i v továrnách a stali se přirozenou součástí života hostitelských obcí.

Podstatné bylo, že Italové s sebou měli i své duchovní, kteří jim rovněž byli velkou oporou. Například mimořádně obětavý kněz Giuseppe Segata svým krajanům pomáhal do posledního okamžiku svého života, byť jej v posledních měsících nesmírně tížila vážná nemoc, rakovina hrtanu. Někteří z Italů, například malá holčička Assunta Tasin a či starý rolník Martin Degara, zde v malé obci nad Olomoucí také nalezli místo svého posledního odpočinku. „Historie války a přátelství mezi italskými exulanty a moravskými hostiteli ukazuje, že tak vypjatá situace, jako je válka, dokáže odhalit i dobré stránky lidských bytostí,“ dodal primátor Žbánek.

V sobotu v Ústavní ulici na budově, kde kdysi část italských uprchlíků včetně otce Segaty bydlela, odhalili zástupce římskokatolické farnosti Svatý Kopeček, města Olomouce, Společnosti přátel Itálie, i představitelé několika severoitalských obcí pamětní desku. Město Olomouc zde zastupoval primátor Mirek Žbánek a jeho náměstkyně Markéta Záleská, přítomen byl také olomoucký arcibiskup Jan Graubner a sestry premonstrátky. Součástí Italských dní byl i prodej italských specialit, výstava archivních fotografií z pobytu italských uprchlíků na Moravě a přednášky. V souvislosti s Italskými dny sobotu navštívil olomouckou radnici také J. E. Francesco Saverio Nisio, italský velvyslanec v Praze.

Část akcí pokračuje i dnes, v pondělí bude v Olomouci představena kniha o obsáhlém deníku italského lékaře, který za války žil v Olomouci.


autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

14.06.2019

Čtveřice psů skončila v útulku
Rovných pět oznámení o volně pobíhajících psech na území města Olomouce přijalo včera operační středisko. Strážníci byli postupně vysláni na ulice Švýcarské nábřeží, Na Krejnici, Jeremiášova a ve dvou případech na třídu Míru. Pouze v jednom případě se nepodařilo zvíře odchytit, zbývající čtveřice tak putovala do útulku pro psy v Neředíně. Od ledna strážníci řešili celkem 227 oznámení, kdy bylo odchyceno celkem 129 psů.

13.06.2019

Lapkové řádí i v parných dnech
Ve středu 12.6.2019 přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc čtyři oznámení o krádežích supermarketech. Strážníci třikrát vyjížděli do supermarketu na ulici Pražská a v jednom případu na ulici Štursova. Lapkové ve věku 39- 60 let odcizili zboží v celkové hodnotě přes 1 100,- Kč. Rekordmanem byl třiapadesátiletý muž, který byl v tomto roce pro krádeže řešen již desetkrát.

13.06.2019

Tři nálezy stříkaček během jednoho dne
Hned tři oznámení o nálezu použitých injekčních stříkaček a jehel řešili ve středu 12. června olomoučtí strážníci. Hlídky byly postupně vyslány na ulice Březinova, Pražská a do Smetanových sadů. Zde odebraly do sběrných boxů tři stříkačky, které budou následně předány k odborné likvidaci. V letošním roce se jednalo již o 113 oznámení, kdy bylo odebráno celkem 184 kusů infekčního materiálu.

12.06.2019

Nejdřív facka, poté roztržený řetízek
Včera v ranních hodinách byla hlídka Městské policie Olomouc vyslána na ulici Husitská, kde mělo dle telefonického oznámení docházet k fyzickému napadání ženy neznámým mužem. Strážníci na místě kontaktovali osoby dle popisu, kdy osmnáctiletá dívka uvedla, že se pohádala se svým bývalým přítelem. Ten jí měl následně udeřit do obličeje a poté jí při hádce strhnout zlatý řetízek z krku.

05.06.2019

Řidička se rozjela i s „botičkou“
Ve středu 5. června v odpoledních hodinách byla hlídka městské policie vyslána na ulici Slovenská, kde řidička žádala o demontáž blokovacího zařízení ze svého vozidla. Třicetiletá žena strážníkům na místě sdělila, že si „botičky“ nevšimla a podařilo se jí s ní rozjet. K poškození vozidla Volkswagen nedošlo, ale byla způsobena škoda na blokovacím zařízení.