> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Italské dny na Svatém Kopečku

vloženo: 06.05.2019           komentářů: 0

Italské dny na Svatém Kopečku připomínají, že hrůzy války dokázaly spojovat osudy lidí

Italské dny hostí od pátku Svatý Kopeček. Připomíná tak události první světové války, které před více než sto lety propojily osudy obyčejných lidí ze dvou velmi vzdálených regionů, severoitalského Trentina a moravské Hané. Obyvatelé tehdy ještě rakouského regionu Tridentsko se v květnu roku 1915 ocitli uprostřed válečné zóny mezi Rakousko-Uherskem a Itálií. Tisíce rodin bez otců, manželů a synů, kteří museli narukovat, prchaly do o něco bezpečnějšího vnitrozemí. Stovky z nich našly na téměř čtyři roky náhradní domov v okolí Olomouce, například na Radíkově, ve Vésce a právě na Svatém Kopečku.

„Připomínáme si osudy lidí, kteří se narodili daleko za Alpami v okolí města Trento, ale na několik let se stali našimi sousedy. Ženy, starce a děti tehdy bylo třeba ochránit před útrapami života na válečné frontě, a tak odcestovali tisíc kilometrů daleko, na Moravu, o níž do té doby nejspíš nikdy neslyšeli. Zůstali zde skoro čtyři roky,“ uvedl při zahájení oslav primátor Mirek Žbánek. Jak dodal, válka tehdy umožnila lidem ukázat ve vypjaté situaci skutečné charaktery. „Italští pamětníci dodnes v souvislosti s exilem v hanáckých obcích hovoří o Historii války a přátelství. Zní to na první pohled divně, ale skutečně to tak je. Moravané všechny italské hosty přijali mimořádně přátelsky. Mnozí z Italů se zde začali učit česky. Místní lidé se o ně starali jak po hmotné, tak i duchovní stránce.“ Exulanti oplátku pomáhali při práci na polích i v továrnách a stali se přirozenou součástí života hostitelských obcí.

Podstatné bylo, že Italové s sebou měli i své duchovní, kteří jim rovněž byli velkou oporou. Například mimořádně obětavý kněz Giuseppe Segata svým krajanům pomáhal do posledního okamžiku svého života, byť jej v posledních měsících nesmírně tížila vážná nemoc, rakovina hrtanu. Někteří z Italů, například malá holčička Assunta Tasin a či starý rolník Martin Degara, zde v malé obci nad Olomoucí také nalezli místo svého posledního odpočinku. „Historie války a přátelství mezi italskými exulanty a moravskými hostiteli ukazuje, že tak vypjatá situace, jako je válka, dokáže odhalit i dobré stránky lidských bytostí,“ dodal primátor Žbánek.

V sobotu v Ústavní ulici na budově, kde kdysi část italských uprchlíků včetně otce Segaty bydlela, odhalili zástupce římskokatolické farnosti Svatý Kopeček, města Olomouce, Společnosti přátel Itálie, i představitelé několika severoitalských obcí pamětní desku. Město Olomouc zde zastupoval primátor Mirek Žbánek a jeho náměstkyně Markéta Záleská, přítomen byl také olomoucký arcibiskup Jan Graubner a sestry premonstrátky. Součástí Italských dní byl i prodej italských specialit, výstava archivních fotografií z pobytu italských uprchlíků na Moravě a přednášky. V souvislosti s Italskými dny sobotu navštívil olomouckou radnici také J. E. Francesco Saverio Nisio, italský velvyslanec v Praze.

Část akcí pokračuje i dnes, v pondělí bude v Olomouci představena kniha o obsáhlém deníku italského lékaře, který za války žil v Olomouci.


autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly cho
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utekl.

16.04.2019

Strážníci řešili sousedský spor
Včera před osmou hodinou ranní byli vysláni strážníci Městské policie Olomouc na ulici Vojanova, kde mělo dojít k incidentu mezi sousedy. Na místě hlídka kontaktovala obě strany sporu, kdy seniorka k věci vypověděla, že toho dne ráno se vracela z procházky a u bytu se potkala se sousedem. Ten ji měl vulgárně osočit a strčit do ní. Muž k celé věci uvedl, že když šel z bytu tak potkal sousedku, která mu měla sprostě nadávat a vyhrožovat mu otrávením psa.

14.04.2019

Američan skončil na záchytce
V neděli 14. dubna před desátou hodinou večer přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení od obsluhy baru na ulici 1. máje o podnapilém muži. Strážníci na místě do barmanky zjistili, že do provozovny přišel starší podnapilý muž, který si zde sednul, nic si neobjednal a komunikoval pouze anglicky. Hlídka zjistila, že se jedná o pětašedesátiletého Američana neschopného chůze a nesrozumitelně komunikujícího. Na základě těchto skutečností bylo rozhodnuto o převozu na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění