> > >   OLOMOUC EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Budova Univerzity Palackého

vloženo: 07.07.2019           komentářů: 0

Budova Univerzity Palackého v centru Olomouce projde rekonstrukcí, dostane zpět historický ráz

Historická budova Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého (CMTF UP) v centru Olomouce projde rekonstrukcí. Dům z 19. století na rohu ulic Kateřinská a Aksamitova čeká kompletní rekonstrukce interiérů a dotkne se i exteriéru. Nejviditelnější změnou bude přesun vstupu do nároží a nová dominanta nárožního štítu v podobě ozdobné helmice. Říká to Tomáš Pinďák, výrobní ředitel firmy VW WACHAL, která rekonstrukci provádí. Ta vyjde bezmála na 50 milionů korun.
Rekonstruovaná budova CMTF UP stojí nedaleko olomouckého Dolního náměstí. „Bohužel v minulosti již prošla několika stavebními úpravami, které ji úplně zbavily historizujícího novogotického stylu, ve kterém byl vybudována,“ říká Tomáš Pinďák. Historizující ráz budově zpět alespoň částečně dodá ozdobná helmice nárožního štítu. Opravy a sjednocení stylů se dočká i dvorní trakt. Rekonstrukce proběhne podle návrhu olomouckého architektonického studia Ječmen. V minulosti v budově sídlily například vysokoškolské koleje, kvůli čemuž podstatných změn dostál i interiér.
„Potřebujeme prostor, kde by mohli být všichni naši doktorandi a vědečtí pracovníci pohromadě. Nyní jsou rozesetí po různých místech, mimo jiné v pronajatých prostorách na třídě 1. máje, které budeme moci po kolaudaci budovy v Kateřinské uvolnit. Myslím, že to bude opravdu dobrá investice,“ uvedl Peter Tavel, děkan CMTF UP. Budova v Kateřinské ulici se po rekonstrukci stane centrem excelentního výzkumu. Nabídne nové učebny, pracovny, poradensko-terapeutické prostory nebo třeba ELISA laboratoř pro měření biomarkerů v souvislosti se sociálními vědami.
Pro teologickou fakultu má nově budovaná štítová helmice zvláštní význam, protože pod ní bude umístěna nová kaple. „Jsme na fakultě velmi otevření všem bez rozdílu náboženského názoru a je u nás, troufám si říci, velmi svobodný prostor k sebevyjádření. Jako katolíci ale potřebujeme místo, kde čerpáme sílu a tím je pro nás eucharistická kaple,“ říká Lucie Cincialová, proděkanka CMTF UP.
Návštěvníci centra Olomouce budou muset počítat s mírným omezením v místě stavby, která již probíhá. „V místě je bohužel pro stavbu málo místa, takže jsme museli vyřídit placené zábory veřejného prostranství. Veřejnost se budeme snažit omezovat co nejméně,“ vysvětluje Pinďák.

autor: Vojtěch Šprdlík

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

14.06.2019

Čtveřice psů skončila v útulku
Rovných pět oznámení o volně pobíhajících psech na území města Olomouce přijalo včera operační středisko. Strážníci byli postupně vysláni na ulice Švýcarské nábřeží, Na Krejnici, Jeremiášova a ve dvou případech na třídu Míru. Pouze v jednom případě se nepodařilo zvíře odchytit, zbývající čtveřice tak putovala do útulku pro psy v Neředíně. Od ledna strážníci řešili celkem 227 oznámení, kdy bylo odchyceno celkem 129 psů.

13.06.2019

Lapkové řádí i v parných dnech
Ve středu 12.6.2019 přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc čtyři oznámení o krádežích supermarketech. Strážníci třikrát vyjížděli do supermarketu na ulici Pražská a v jednom případu na ulici Štursova. Lapkové ve věku 39- 60 let odcizili zboží v celkové hodnotě přes 1 100,- Kč. Rekordmanem byl třiapadesátiletý muž, který byl v tomto roce pro krádeže řešen již desetkrát.

13.06.2019

Tři nálezy stříkaček během jednoho dne
Hned tři oznámení o nálezu použitých injekčních stříkaček a jehel řešili ve středu 12. června olomoučtí strážníci. Hlídky byly postupně vyslány na ulice Březinova, Pražská a do Smetanových sadů. Zde odebraly do sběrných boxů tři stříkačky, které budou následně předány k odborné likvidaci. V letošním roce se jednalo již o 113 oznámení, kdy bylo odebráno celkem 184 kusů infekčního materiálu.

12.06.2019

Nejdřív facka, poté roztržený řetízek
Včera v ranních hodinách byla hlídka Městské policie Olomouc vyslána na ulici Husitská, kde mělo dle telefonického oznámení docházet k fyzickému napadání ženy neznámým mužem. Strážníci na místě kontaktovali osoby dle popisu, kdy osmnáctiletá dívka uvedla, že se pohádala se svým bývalým přítelem. Ten jí měl následně udeřit do obličeje a poté jí při hádce strhnout zlatý řetízek z krku.

05.06.2019

Řidička se rozjela i s „botičkou“
Ve středu 5. června v odpoledních hodinách byla hlídka městské policie vyslána na ulici Slovenská, kde řidička žádala o demontáž blokovacího zařízení ze svého vozidla. Třicetiletá žena strážníkům na místě sdělila, že si „botičky“ nevšimla a podařilo se jí s ní rozjet. K poškození vozidla Volkswagen nedošlo, ale byla způsobena škoda na blokovacím zařízení.