> > >   akce v Olomouci a okolí


    datum akce: 06.10.2017

Olmütz 1813 - V. ročník

Klikněte pro zvětšení...

Kdy:6.říjen 14:00 až 8.říjen 12:00

Korunní pevnůstka Olomouc
Třída 17. listopadu 7, 779 00 Olomouc

Festival pořádá Císařská Slavkovská Garda – La Garde Impériale d’Austerlitz (G.I.A.), o.s. a Muzeum Olomoucké pevnosti, o.s. ve spolupráci se Středoevropskou Napoleonskou Společností (C.E.N.S.).
V sobotu 7. října 2017 si v areálu Korunní pevnůstky připomeneme událostí roku 1813. Připomene si obléhání opevněného města Hamburk, které jako jedna z posledních francouzských držav odolávala, pod velením maršála Davouta, spojenecké přesile.
Olomoucká pevnost plnila v tomto období plně svou funkci významného opěrného bodu rakouské armády. Bylo jí přiznáváno přední postavení v rámci rakouského obranného systému, o čemž svědčí známý spis arcivévody Jana o opevňovacím systému habsburské monarchie z roku 1810, ve kterém byla Olomouc označena za objekt I. třídy, jehož hlavní rolí mělo být zachycení útoku nepřítele směřujícího ze Slezska či Haliče přes Moravu na Vídeň.
Korunní pevnůstka je jednou z podstatných částí fortifikačního systému pevnosti a v současné době platí za jednu z nejvíce dochovaných částí. Skládá se z jednoho 5ti bokého bastionu a ze dvou půlbastionů. Jedná se o předsunuté opevnění, které bylo podle svého tvaru nazváno korunní hradba, nebo také Korunní pevnůstka. Pevnůstka byla využívána jako jeden ze vstupů do města.
Námi pořádaný vojenskohistorický festival si bere za cíl přiblížení tohoto významného úseku dějin města. Chceme našim návštěvníkům přiblížit období napoleonských válek a připomenout jim, že Olomoucká pevnost a její okolí byla válečnými událostmi poznamenána mnohem více, než je všeobecně známo.
Ukážeme vojenské jednotky obou válčících stran, jejich výcvik a běžný život vojáků a bitevní ukázku. Akce se účastní jednotky z České republiky, Slovenska, Rakouska, Polska, Maďarska. V jednání je účast jednotek z Francie, Belgie, Itálie a Německa.
Areál Korunní pevnůstky výborně splňuje předpoklady k organizaci této akce. Výhodou je blízkost centra Olomouce, a přesto jde o poměrně klidné historické místo, které má potenciál k tomu, aby oživilo atmosféru válečných událostí počátku 19. století. Jsou zde příhodné podmínky pro dobové tábory vojsk a dobový jarmark.
Předpokládáme minimální účast cca 250 uniformovaných účastníků a asi 20 dobových civilistů.


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OLOMOUCKÁ 112

20.09.2017

Auto není trezor
V úterý 19.9.2017 hodinu po poledni vyjížděli strážníci Městské policie Olomouc na oznámení o poškozeném vozidle na ulici U Botanické zahrady. Hlídka na místě zjistila, že se zde nachází zaparkované vozidlo značky Dodge, které má rozbitou skleněnou výplň u pravých zadních dveří. Přes operační středisko se následně podařilo kontaktovat majitele vozidla. Ten následně strážníkům uvedl, že došlo k odcizení tašky, ve které se nacházelo sportovní vybavení. Vzhledem k uvedeným skutečnostem byla na místo přivolána hlídka Policie ČR, která si celou věc převzala.

19.09.2017

Mladík odcizil reklamní tabuli
Dnes po půl druhé ráno spatřil pracovník Městského kamerového dohlížecího systému na kamerách mladíka, který na ulici 1. máje nese reklamní tabuli. Ta byla původně umístěna na mobilním oplocení zde probíhající stavby. Vyslané hlídce se na místě podařilo kontaktovat dvaadvacetiletého mladíka z Prahy, který pod paží nesl tabuli o rozměrech 50 x 50 cm.

18.09.2017

Spory o túje vyřešila
V neděli 17.9.2017 po poledni vyjížděli strážníci Městské policie Olomouc na telefonické oznámení na ulici Přichystalova, podle kterého mělo docházet mezi sousedy ke sporu ohledně tújí. Hlídka se na místě od oznamovatelky dozvěděla, že soused přes plot zkrátil o šedesát centimetrů deset vzrostlých tújí. Muž, který měl túje ořezat, k celé věci sdělil, že stromky stínily na pozemek a sousedka je nebyla schopna ani přes upozornění upravit.

13.09.2017

Muž si ustlal na toaletách
Ve středu 13.9.2017 kolem půl sedmé ráno, přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení o muži, který spí na WC pro hosty v hotelu na ulici 1. máje. Strážníci na místě šestačtyřicetiletého muže z Opavy, který byl lehce pod vlivem alkoholu, probudili a ten následně místo opustil.

13.09.2017

S upravenou taškou kradl v obchodech
Oznámení o zadrženém pachateli krádeže v prodejně s oblečením v nákupním centru na ulici Polská, přijalo včera po čtvrté hodině odpolední operační středisko. Pracovník ostrahy strážníkům sdělil, že zadržel muže, který prošel se zbožím přes pokladny bez zaplacení a při jeho odchodu z prodejny se spustil alarm bezpečnostního rámu. Při řešení celého incidentu bylo zjištěno, že muž si nákupní tašku z vnitřní části vypolstroval tak, aby nedošlo ke spuštění alarmu. V tomto případě mu trik nevyšel a v tašce se našly dvě mikiny v hodnotě necelých jeden tisíc korun. Dále byly v tašce ukryty dvoje tepláky v hodnotě přes 1 500,- Kč, které měl muž odcizit v jiném obchodě.